ČNB letos podruhé zvýšila sazby. Co bude s hypotékami a úvěry?

AKTUALIZOVÁNO – Česká národní banka na listopadovém zasedání rozhodla, že zvýší svou hlavní úrokovou sazbu o „tradičních“ 25 bazických bodů. Tento krok byl v souladu s očekáváním, což se nejlépe „podepsalo“ na kurzu koruny. Co bude s hypotékami a úvěry?

„Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 25 bazických bodů na 0,50 %. Současně rozhodla o zvýšení lombardní sazby o 50 bazických bodů na 1 % a o ponechání diskontní sazby na úrovni 0,05 %,“ zní oficiální vyjádření banky.

„V souladu s převládajícím očekáváním trhu bankovní rada přistoupila ke zvýšení dvoutýdenní repo sazby o 25 bazických bodů. Jde tak o druhé navýšení úrokových sazeb v letošním roce,“ řekl na adresu ČNB ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Termín dalšího zvýšení úrokových sazeb naznačí vývoj kurzu koruny a nová data o stavu české ekonomiky včetně předběžného HDP za třetí čtvrtletí, které bude zveřejněné v polovině listopadu. Nelze vyloučit, že k růstu repo sazby dojde ještě v letošním roce na prosincovém zasedání bankovní rady,“ odhaduje ekonom.

Vzhledem k tomu, že bylo zvýšení o velikosti 25 bb široce očekáváno trhem, bylo již dávno započítáno v kurzu koruny. Po zveřejnění rozhodnutí se tak domácí měna obchoduje mírně silnější na 25,53 EURCZK.

Sázka na poslední chvíli. Bank of America věří jestřábům z ČNB

V tuto chvíli není až tak podstatné, zda ČNB dnes zvýšila sazby o 0,25 či 0,5 pb. Díky pozitivnímu ekonomickému vývoji bude totiž růst sazeb v dalších čtvrtletích pokračovat, jelikož současný stav tuzemské ekonomiky si vyžaduje přísnější nastavení měnové politiky,“ okomentoval dnešní rozhodnutí hlavní ekonom ING Jakub Seidler. „Trh si je této skutečnosti vědom a začíná tak stále více předpokládat rychlejší růst sazeb ČNB, než centrální banka předpokládala ještě ve své poslední srpnové prognóze. Díky tomu rostou také tržní úrokové sazby delších splatností, které se dostávají na nejvyšší hodnoty za posledních několik let. Současná velikost úrokových sazeb u hypoték se tak jeví v kontextu tržních sazeb neudržitelně nízká a v horizontu několika měsíců tak lze očekávat jejich růst,“ dodal.

Seidler se však nedomnívá, že by uvedený růst úrokových sazeb výrazněji dopadl na domácnosti s hypotékami, které budou postupně čelit při refixování úvěrů vyšším splátkám.  

„ČNB ve své poslední Zprávě o finanční stabilitě provedla zátěžový test domácností, ve kterém sice potvrdila vyšší citlivost nízkopříjmových domácností s hypotečním úvěrem na růst úrokových sazeb, nicméně předpokládaný růst úrokových sazeb v nepříznivém scénáři ČNB činil 3 pb, což je výrazně silnější nárůst, než lze v současné situaci očekávat,“ vysvětlil ekonom.

Seidler (ING): Exit ČNB přišel pozdě. Teď pomáhá překoupená koruna

Podle Martina Vlčka, analytika společnosti BH Securities, zvýšila ČNB své sazby především ve snaze utlumit překotný růst cen nemovitostí. Spotřebitelé by podle něj měli zvedání sazeb pocítit na růstu sazeb u hypotečních úvěrů, a to jak nových, tak při refinancování.

Konkurence bank však může způsobit, že hypoteční sazby porostou o něco pomaleji než sazby ČNB,“ zdůraznil Vlček. „V případě spotřebitelských úvěrů očekáváme útlum ještě větší. Vklady klientů u bank by tento růst sazeb měl ovlivnit jen minimálně. Úrokové sazby pravděpodobně zůstanou nulové, nebo velmi nízké, pokud se investor nebude ochoten zavázat k alespoň nějaké časové fixaci vkladu v bance. Většina českých bank má totiž dostatek nebo dokonce přebytek hotovosti,“ dodal.

Podobně jako spotřebitelům i firmám půjdou úrokové sazby nahoru. „Nejvíce jsou ohroženy ty společnosti, které mají úvěry s tzv. plovoucí úrokovou sazbou, která je navázána na krátkodobou 3-měsíční PRIBOR sazbu,“ poukázal Vlček. „Náklady na zajištění proti růstu této sazby formou akceptace vyšší fixní sazby, již několik měsíců rapidně rostou. Firmy s fixním úrokem mají čas, dopad vyšších sazeb budou řešit až v případě refinancování,“ doplnil analytik.

Sazby porostou, korunu čekají zisky. Nej sázka to už ale není

Newsletter