ČNB masivně intervenovala. Koruna stále pod tlakem

Volatilita na koruně byla i během včerejška opět zvýšená. Česká měna krátce oslabila až téměř k 27,06 za euro. V závěru dne však ztráty umazala a vrátila se zpět na spodní hranici intervenčního pásma ČNB. Aktuálně je na 27,02 EURCZK. Co se děje na korunovém trhu?

Podle odhadu hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera měla ČNB ve středu a ve čtvrtek minulého týdne, tedy těsně před posledním zasedáním bankovní rady v době trvání tzv. tvrdého závazku, intervenovat proti posílení koruny v objemu necelých 100 miliard korun. Jednalo by se tak o nejintenzivnější intervence banky v průběhu dvou dní za celou dobu trvání kurzového závazku. Tato čísla tak celkově podtrhují aktuální nervozitu ohledně blížícího intervenčního exitu, která silně ovlivňuje vývoj kurzu koruny.

ČNB a největší intervence v historii. Za dva dny tolik, co za měsíc

Zvýšená volatilita se vyjma spotu projevuje rovněž i na forwardech. Výrazný posun kurzu ve prospěch posílení české měny je vidět na overnight swapových bodech, které se pohybují o halíř až dva níž oproti spotu. Co se týče absolutní hodnoty forwardů, vycházejí spíše lépe delší periody od tří měsíců dál.

Danger Zone: Volatilita koruny naznačuje exit ČNB během měsíce

Co se týče dnešních událostí, z domácí ekonomiky přijdou maloobchodní tržby za únor. V zahraničí budou postupně zveřejněny indexy nákupních manažerů v zemích eurozóny. Klíčových fundamentů se dočkáme především z USA. Vše odstartuje výsledek reportu Národní zaměstnanosti, který vytváří agentura ADP. Následovat budou indexy PMI a ISM segmentu služeb. Vše pak vyvrcholí  zveřejněním zápisu z posledního zasedání Fedu, tzv. Fed Minutes.

Dolar se dnes ráno obchoduje na  25,32 USDCZK a 1,067 EURUSD. Měnový pár EURUSD dnes vidíme v pásmu 1,060 až 1,070. Vůči koruně by se měla americká měna pohybovat v rozmezí 25,34 až 25,41 USDCZK. EURCZK pak vidíme v pásmu 27,03 až 27,09.

Newsletter