ČNB negativní sazby zavede, tvrdí Commerzbank

Česká národní banka se připojí k trendu ve světě i regionu a zavede negativní úrokové sazby. Kurzový závazek na koruně na dohledném horizontu neopustí. Soudí to stratégové banky Commerzbank. ČNB zasedne nad sazbami ve čtvrtek a konsensuálním odhadem ekonomů je: sazby ani režim na koruně nezmění.

Ropa padá, brexit tíží… Co na to Rusnok a spol.?

Tým německé banky se ve svém úsudku opírá o rozpor vývoje mezd a vzestupu inflace. Zatímco mzdy v Česku i dalších zemích středoevropského regionu vidíme růst, inflace se stále nepřipojuje. Podle komentáře Commerzbank se část obměněné bankovní rady České národní banky obává, že tempo růstu české ekonomiky bude v příštím roce vlažnější proti oficiálním výhledům, samotná banka jej čeká pod třemi procenty.

Českou národní banku podle Commerzbank v příštím roce čekají podmínky, které jí nedovolí opustit režim intervencí na koruně. Negativní sazby by podle Commerzbank, při zohlednění politiky ECB, znamenaly tlak na zpevnění kurzu koruny k euru a už jen kvůli tomu bude dle stratégů ČNB nucena se závazkem na koruně k euru vytrvat.

Ohlédnutí Miroslava Singera: Už nejsme těmi, kterých se obávat

Od července sloužící nový guvernér České národní banky Jiří Rusnok v prvním vyjádření pro média po nástupu do své funkce potvrdil, že kurzový závazek nebude ukončen dříve, než v roce 2017. Oslabení koruny se podle něj v česku démonizuje.

Záporné sazby jako nástroj by podle Rusnoka nebyly příliš efektivní s ohledem na to, že rizika míří do české ekonomiky spíše z vnějšku, zatímco záporné sazby by působily doma. Jako atraktivní by je viděl pouze jako podporu udržitelnosti kurzového závazku. Omezit by je případně chtěl také pouze na nově příchozí kapitál.

Samotné intervence na koruně Rusnok důrazně vidí jako nástroj, který byl použit za specifických okolností a dočasně. Bankovní rada ČNB na posledním jednání zopakovala, že vidí jako pravděpodobné ukončení režimu devizových intervencí v polovině roku 2017 a podle Rusnoka by jednodušším řešením bylo ze závazku vystoupit jednorázově. „ Postupné opuštění typu stanovení nové hranice považuji za méně pravděpodobné,“ řekl Rusnok.

Jiří Rusnok: Oslabení koruny se v Česku démonizuje

Newsletter