ČNB nemá na vybranou. Je třeba, aby sazby šly dále nahoru

Zdroj: Depositphotos

Česká národní banka nemá na vybranou, než pokračovat v úsilí porazit inflaci a dostat ji zpět směrem k inflačnímu cíli. Je třeba, aby sazby šly dále nahoru.

Není to jen otázka jejího mandátu, daného zákonem, je to zejména proto, že inflace při stávajících úrovních i při úrovních očekávaných v nejbližších měsících je pro ekonomiku nesmírně škodlivá, navozuje obavy z budoucnosti, podrývá investiční apetit firem, poškozuje zejména ale nejen nízkopříjmové domácnosti, ničí úspory drobných střadatelů, podněcuje pokřivené chování některých subjektů a jejich snahu přesouvat dopad inflace od nich na někoho jiného.

A jde proti důvěře v korunu, přitom důvěra v naši měnu je naším tradičním skvělým aktivem. Není čas na alarmismus, ale je čas na rozhodnou akci.

O kolik a jakým tempem mají sazby ČNB dále růst je věc druhá. S nejistotami, které nás obklopují, bude asi správnou strategií volit něco mezi malými postupnými krůčky a většími kroky, které jsme viděli v posledních měsících. Přitom co je krok malý a co větší už také není tak zřejmé, jak bývalo. Uvidíme, složitost dnešního uvažování nemůže nikdo bankovní radě závidět.

 

Zdroj: ČNB, Fondee

Newsletter