Americké výnosy i po slabé aukci 7letého bondu klesly. Dolar oslabila vinou komentářů z Fedu nad 1,1000 za euro. Měnám regionu pomohl slabý dolar a pokles výnosů. Koruna pod 24,30 za euro.

ČNB nemění sazby ani kurzový závazek, vidí protiinflační rizika

(Aktualizováno 15:55) Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Rizika pro svou prognózu vidí zejména na protiinflační straně. Dopad faktoru Ruska do českého HDP přes tuzemský export guvernér ČNB Singer na tiskové konferenci pro Roklen24 označil v řádu desetin procenta.

Bankovní rada ČNB rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek ČNB v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 CZK/EUR. Zopakovala, že uvedený kurzový závazek považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB bude bránit přílišnému posílení kurzu koruny pod úroveň 27 CZK/EUR svými intervencemi na devizovém trhu, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Na slabší straně hladiny 27 CZK/EUR nechává ČNB kurz pohybovat dle vývoje nabídky a poptávky na devizovém trhu.

ČNB neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016, potvrdil guvernér České národní banky Miroslav Singer na tiskové konferenci. Upozornil, že v případě dlouhodobého posílení deflačních tlaků, schopných oslabit tuzemskou poptávku, inflační očekávání a obnovit rizika deflačního vývoje tuzemské ekonomiky, by bylo třeba zvážit další oslabení české koruny. To by dle Singera znamenalo posunutí závazku udržovat korunu poblíž hranice 27,00 koruny k euru  na slabší hodnoty.

„V současnosti ovšem tlaky na pokles cen přicházejí ze zahraničí a jsou v tuto chvíli z významné části spojeny s pozitivním nabídkovým šokem, zejména s poklesem cen energií,“ uvedl během tiskové konference Miroslav Singer.

Za nejvýraznější protiinflační rizika Singer označil nižší hospodářský růst, utlumenější cenový vývoj v eurozóně a výrazně nižší ceny energetických komodit – zejména s odkazem na vývoj cen ropy. Jako riziko vnímá také pozvolnější růst mezd v České ekonomice. 

K aktuálnímu dění v Rusku Miroslav Singer na tiskové konferenci pro Roklen24 uvedl, že do Ruska tuzemská ekonomika realizuje zhruba 4 procenta svého vývozu a dopad do českého HDP vymezil v řádu desetin procenta. „Tuzemské banky výrazné expozice vůči Rusku nemají,“ řekl Singer pro Roklen24.

Newsletter