ČNB poprvé od 2013 zasáhla proti koruně

Česká národní banka minulý pátek, poprvé od stanovení kurzového závazku vůči euru v listopadu 2013, aktivně proti koruně intervenovala. Prodejem české měny a nákupem té evropské zasáhla proti posilování koruny na devizovém trhu. V pondělí zásah zatím nepokračuje. Koruna v závěru dne obchoduje u 27,07 EURCZK.

„Ano, ČNB byla v pátek na trhu aktivní,“ sdělila mluvčí bez bližší specifikace úrovně kurzu, při němž centrální banka vstoupila na trh, ani objemu eur, které nakoupila. Koruna v samém závěru pátečního dne důrazně atakovala hladinu 27,00 koruny k euru, když se dostala na nejsilnější úroveň od počátku intervenčního režimu.

Koruna je nejpevnější od zásahu ČNB v listopadu 2013. Co čekat?

Ochotu ČNB bránit stanovený kurz testuje trh i během dnešního dne. Centrální banka ale v úvodu týdne na devizovém trhu nijak nezasahovala, ačkoli se kolem poledne objevily spekulace médií, že koruna posílila pod klíčovou hranici 27,0000 za euro. Analytici nicméně uvedli zprávu na pravou míru s tím, že šlo pouze o technické „nedorozumění“ a k realizaci obchodu pod resp. na této hranici nedošlo. To následně potvrdila sama ČNB s tím, že dnes na trhu aktivní nebyla.

ČNB dnes na koruně nezasáhla. Meta 27,00 neprolomena

Obchodování na měnovém páru koruna-euro je rozkolísané, koruna v průběhu pondělí posiluje od 27,08 EURCZK až k 27,01 a ustupuje zpět k výchozí úrovni. Online vývoj kurzu můžete sledovat ZDE.

ČNB zahájila intervence v roce 2013 kvůli obavě z deflace, tedy snížení cenové hladiny, která by oslabila ekonomiku. Centrální banka tehdy během několika dní nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun. Koruna kvůli intervencím tehdy mezi 6. a 7. listopadem skokově oslabila ze zhruba 25,79 EURCZK na 26,98 EURCZK a v dalších dnech nad 27 korunami.

V následujících měsících kurz nad 27,00 koruny za euro držel trh. Na začátku letošního roku koruna krátkodobě oslabila nad 28,50 koruny za euro. Od června ale kurz vytrvale klesal. Letos v červnu bankovní rada zopakovala, že bude v intervencích pokračovat a důsledně bránit posílení koruny pod 27,00 koruny za euru. 

Newsletter