ČNB potvrdila závazek na koruně, sazby nemění

(Aktualizováno 15:44) Pravděpodobnost možného posunutí kurzového závazku, tedy dalšího oslabení koruny, se proti únorovému zasedání rady zvýšila. Na dnešní tiskové konferenci po jednání bankovní rady to na dotaz finančního serveru Roklen24 řekl guvernér ČNB Miroslav Singer.

Bankovní rada České národní banky dnes nezměnila úrokové sazby a potvrdila kurzový závazek pro korunu k euru. Klíčová úroková sazba, dvoutýdenní reposazba, tak zůstává beze změny na úrovni 0,05 %, diskontní sazba také na úrovni 0,05 % a lombardní sazba jako krajní zápůjční sazba na úrovni 0,25 %. ČNB potvrdila závazek, nenechat korunu posílit pod 27,00 k euru.

 „Uvedený kurzový závazek je jednostranný. To znamená, že ČNB bude bránit posílení kurzu koruny pod úroveň 27 CZK/EUR svými intervencemi na devizovém trhu, tj. prodejem korun a nákupem cizích měn. Na slabší straně hladiny 27 CZK/EUR nechává ČNB kurz pohybovat dle vývoje nabídky a poptávky na devizovém trhu,“ uvedla ČNB ve zprávě o rozhodnutí bankovní rady.

„ČNB ponechá na svém nadcházejícím měnověpolitickém zasedání sazby na stávajících úrovních. Na posilující korunu bude nejspíše reagovat slovně. Ujistí, že je rozhodným způsobem připravena bránit svůj závazek z listopadu 2013 udržet kurs české měny poblíž úrovně 27 korun za euro. Nebude zatím intervenovat operacemi na devizovém trhu, jakkoli je k nim připravena a v případě nutnosti je aplikuje. Nemá zatím důvod se obávat možných silných negativních reakcí politiků a veřejnosti souvisejících s akumulováním velkého objemu devizových rezerv,“ odhadl před dnešním rozhodnutím bankovní rady ČNB hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Bankovní rada České národní banky dnes zopakovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhé polovině 2016. Zároveň zopakovala, že v případě dlouhodobého posílení tlaků směrem k poklesu cen a obnovení rizik deflačního vývoje ekonomiky je připravena posunout kurzový závazek ze současných 27 korun za euro.

Bankovní rada dnes taktéž zopakovala, že závazek ohledně kurzu koruny považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB bude bránit posílení koruny pod 27 korun za euro pomocí intervencí, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Sám guvernér Singer pak řekl, že „pravděpodobnost možného posunutí kurzového závazku, tedy dalšího oslabení koruny, se proti únorovému zasedání rady zvýšila.“

Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013 kvůli obavě z deflace. Na trhu centrální banka tehdy působila jen několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Bankovní rada na únorovém zasedání oznámila, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhém pololetí 2016. Dnešního zasedání se zúčastnilo všech sedm členů rady. 

Anketa: ČNB bude slovně intervenovat

Rusnok: Jsem připraven přijmout post guvernéra ČNB, bude-li mi nabídnut

Hampl: ČNB zabrání síle koruny. Zeman je iracionální

Newsletter