ČNB: Pravděpodobnost dalšího oslabení koruny se snížila

Prognóza České národní banky předpokládá stabilitu úrokových sazeb na nynější velmi nízké úrovni a používání kurzu jako nástroje měnové politiky do konce roku 2016. Následný návrat do standardního režimu nebude znamenat posílení kurzu koruny na úroveň před zahájením intervencí. Vyplývá to z dnešního jednání bankovní rady ČNB, jehož výsledky právě na tiskové konferenci prezentuje guvernér Miroslav Singer. Koruna po těchto slovech obchoduje na hladině 27,23 EURCZK, vůči americkému dolaru u 24,30 USDCZK. Euro k americkému dolaru pod tlakem nejasné situace kolem dohody o Řecku kotví na úrovni 1,1200 EURUSD.

Závazek držet korunu oslabenou nad hranicí 27 Kč za euro zůstává beze změny, stejně jako úroveň úrokových sazeb. Bankovní rada České národní banky tak dnes rozhodla v souladu s očekáváním trhu. ČNB říká, že pokud to bude potřeba (tj. pokud by dlouhodobě posílily deflační tlaky), je připravena znovu posunout hladinu kurzového závazku, pravděpodobnost se však od posledního zasedání snížila. Podle většiny ekonomů důvody pro další oslabení koruny posunutím kurzového závazku zmizely, a to na základě posledních údajů z ekonomiky o vývoji inflace a HDP. 

Bankovní rada podle guvernéra Miroslava Singera opět konstatovala, že ČNB neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dřív než ve druhém pololetí 2016. ČNB nyní drží kurz poblíž 27 Kč/EUR, dnes dopoledne byla koruna na 27,28 Kč/EUR. Před zahájením devizových intervencí 6. listopadu 2013 byl na 25,79 Kč/EUR. Tisková konference zatím měnou nijak nezahýbala, koruna zůstává mezi 27,22 a 27,23 koruny za euro.

Rizika prognózy inflace jsou vyrovnaná, zatímco při minulém zasedání je bankovní rada viděla jako protiinflační. Podle guvernéra lze předpokládat, že inflace bude ve 12měsíčním horizontu nad prognózou ČNB, ale pod inflačním cílem. Česká ekonomika poroste letos rychleji, než očekávala její prognóza, dodal Singer.

Zatímco na svém posledním, květnovém zasedání bankovní rada hodnotila rizika „na horizontu měnové politiky jako protiinflační“, dnes už má tato rizika za „vyrovnaná“. Česká národní banka tím stvrzuje, že riziko deflačního vývoje oproti květnu dále pokleslo, což snižuje pravděpodobnost dalšího intervenčního zásahu. Ta je v současnosti v podstatě nulová, upozornil hlavní ekonom Roklen, Lukáš Kovanda s tím, že ČNB ovšem nepředpokládá, že by inflace zrychlila jakkoli výrazně. Svědčí o tom podle Kovandy další zásadní část jejího dnešního prohlášení, které hovoří o tom, že se inflace do konce roku 2016 svému cíli ve výši dvou procent pouze „přiblíží“: „Bankovní rada (…) konstatovala, že i ve světle údajů dostupných od jejího posledního měnového zasedání platí předpoklad, že se inflace na horizontu měnové politiky zespodu pouze přiblíží ke svému cíli.“ A dále: „Na základě nových informací lze předpokládat, že v nejbližších dvanácti měsících (…) se bude inflace pravděpodobně nacházet (…) stále výrazně pod inflačním cílem.“

„Sečteno, podtrženo, inflace bude podle ČNB růst „pomalu, ale jistě“ letos i příští rok, aniž by ovšem dosáhla svou procent. To však centrálním bankéřům stačí k tomu, aby deklarovali, že se „pravděpodobnost (posunutí hladiny kurzového závazku, tj. další oslabení koruny) oproti předchozímu měnovému zasedání bankovní rady snížila“, uzavřel Kovanda.

Hlavní dvoutýdenní repo sazba je nadále ponechána na historickém minimu 0,05 %, na téže úrovni diskontní sazba a lombardní sazba zůstává na 0,25 %. Bankovní rada ČNB bude nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 Kč za euro. Asymetrický charakter tohoto kurzového závazku, tedy ochota zasáhnout pouze vůči posilování kurzu pod vyhlášenou hladinu, se nemění.

Singer vyburcoval korunu. Příprava na konec intervencí?

Reakci investorů si Singer otestoval 9. června, kdy jednak zmínil, že ekonomika si užívá krásný růst, a především prohlásil, že trh de facto ještě nikdy neotestoval hranici kurzového závazku 27 korun za euro, který ČNB zavedla v listopadu 2013. Koruna následně posouvala své maximum k euru z 27,3315 na dnešních 27,22 (v minulých dnech testovala 27,20 EURCZK).

Newsletter