Nad očekávání nižší americké HDP a vyšší inflace podpořila dolar pod 1,0700 za euro. Měny regionu po amerických datech umazávají část dnešních zisků.

ČNB: Při hrozbě deflace zvážíme zesílení intervence na koruně

Česká ekonomika zatím není v situaci, aby bylo nutné posouvat intervenční pásmo, kdy Česká národní banka zasahuje do kurzu koruny. Ředitel měnové a statistické sekce ČNB Tomáš Holub ve včerejších Otázkách Václava Moravce připustil, že k tomu v budoucnu může dojít. Současný pokles cen ropy a zemního plynu, tedy klesající výrobní náklady, vnímá jako příznivý nabídkový šok pro českou ekonomiku.

„Bankovní rada by začala uvažovat o případném posunu kurzové hranice ve chvíli, kdy by se tento šok začal měnit v hrozbu deflace, začal by se promítat do inflačních očekávání, promítl by se zpomalováním mzdového růstu, což by vedlo k útlumu spotřebitelské poptávky a podobně,“ řekl Holub. „Posun kurzové hranice není vyloučen, byť bankovní rada ho momentálně podmínila situací, kterou zatím v české ekonomice nepozorujeme,“ dodal.

Koruna oslabila přes 28 k euru. Stíhá rubl…

ČNB při spuštění devizových intervencí plánovala držet korunu poblíž hranice 27 Kč/EUR, ta v posledním týdnu oslabila na 28 korun za euro, kde nebyla po šest let. Podle analytiků koruna oslabila v reakci na zveřejněná čísla o prosincové inflaci, která byla výrazně pod prognózou ČNB, a objevily se proto obavy, že by centrální banka mohla chtít posunout cílovou úroveň pro kurz koruny ke slabším úrovním.

Podle Holuba v tuto chvíli ekonomika prochází zpomalením růstu, ale především kvůli vývoji zahraniční poptávky. „Eurozóna je stále na hranici deflace a její hospodářské oživení je velmi křehké a dalo by se říct od druhého čtvrtletí loňského roku se zadrhlo, což samozřejmě není příznivá zpráva pro českou ekonomiku,“ řekl Holub.

V případě zhoršeného vývoje v eurozóně by se klesající vývoz mohl projevit například v poklesu zaměstnanosti nebo mezd. Bankovní rada ČNB v prosinci zopakovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016 a upozornila, že v případě dlouhodobého posílení tlaků směrem k poklesu cen by bylo třeba zvážit další oslabení koruny.

Letošní inflaci Holub zpočátku očekává na podobných úrovních jako v prosinci, tedy blízko nule nebo lehce v záporu, a to v důsledku klesajících cen ropy, které by se mohly projevit ve snížení cen zemního plynu. „To se momentálně nedá vyloučit,“ řekl s tím, že centrální banka již pracuje na nové předpovědi pro letošní rok. „Každopádně budeme revidovat naši prognózu inflace směrem dolů,“ dodal. Loňská inflace dosáhla podle údajů ČSÚ 0,4 procenta, což je nejméně od roku 2003.

Newsletter