ČNB: Při nulových sazbách je kurz koruny nejúčinnější nástroj

Využití kurzu koruny je pro otevřenou ekonomiku Česka s nulovými sazbami nejúčinnějším nástrojem měnové politiky. Na zasedání ve čtvrtek 26. března to uvedla bankovní rada České národní banky, která dnes zveřejnila záznam z tohoto jednání. Možnosti měnové politiky jsou v případě potřeby uvolnění podmínek neomezené, dodala rada.     

„V diskuzi zaznělo, že pokud by byl k dispozici standardní nástroj úrokových sazeb, jeho použití by vedlo k rychlejšímu návratu inflace k dvouprocentnímu inflačnímu cíli,“ uvedl dále záznam. Opakovaně také na jednání zaznělo, že řada ukazatelů potvrzuje pozitivní tendence v ekonomice a že k tomu podstatně přispělo zavedení kurzového závazku v listopadu 2013.     

Singer: Klíčové jsou mzdy, koruna a kdy přinese ovoce ECB

Singer: Pravděpodobnost posunu kurzového závazku se zvýšila

Na jednání bankovní rady zaznělo, že domácí poptávka se odrazila ode dna a její růst je robustní, o čemž svědčí vývoj jednotlivých složek hrubého domácího produktu, údaje o zaměstnanosti a nezaměstnanosti, zastavení růstu míry úspor, zvyšující se růst úvěrů a také kladná jádrová inflace. Bylo uvedeno, že pozitivně působí i poptávka ze zahraničí, ale že ekonomika je oproti minulosti na vývoji zahraniční poptávky méně závislá.

Jednání bankovní rady se před týdnem zúčastnilo všech sedm centrálních bankéřů. Rada tehdy rozhodla pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz poblíž 27 Kč/EUR. Úrokové sazby nechala na minimech.     

Dvě zajímavé věty z prohlášení České národní banky

Bankovní rada tehdy konstatovala, že pravděpodobnost možného posunutí kurzového závazku ze současných 27 korun za euro, tedy dalšího oslabení koruny, se proti únorovému zasedání rady zvýšila. Podle dřívějšího vyjádření analytiků bylo cílem prohlášení především zabránit přílišnému posílení koruny k 27 Kč/EUR, tedy verbální intervence.     

Bankovní rada zároveň ve čtvrtek potvrdila, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhé polovině roku 2016. Upozornila, že v případě dlouhodobého posílení tlaků na pokles cen a obnovení rizik deflačního vývoje je připravena kurzový závazek ze 27 korun za euro posunout.     

Devizové intervence zahájila ČNB v listopadu 2013 s cílem zabránit deflaci. 

Výhled české ekonomiky: Analytici pro ČNB a prognóza Roklen

Zeman chce debatu o přijetí eura. Singer, Rusnok, Babiš, Lány

Newsletter