ČNB příští týden sazby nezmění, počká na novou prognózu, říká ING

Vzhledem k přetrvávajícím rizikům spojeným s vývojem v zahraničí ČNB příští čtvrtek ponechá úrokové sazby na stávající úrovni. Ačkoli lze najít argumenty pro další mírné zvýšení sazeb, lze si jej hůře představit na jednání příští týden, když pouze jeden měsíc dělí bankovní radu od dalšího jednání s novou  makroekonomickou prognózou, která bude lépe zohledňovat poslední vývoj v zahraničí, uvedla to dnes ve své zprávě společnost ING.

Inflace začátkem roku vyskočila nad očekávání ČNB (2,7 % v únoru vs. očekávání ČNB ve výši 2,4 %), zrychlila také jádrová inflace, která se v prvních dvou měsících dostala na 3 % zatímco ČNB čekala její průměrnou hodnotu v prvním čtvrtletí 2019 ve výši 2,6 %. Současná inflace je však z pohledu měnové politiky „prohraná bitva“ a rozhodně není nutné na ní bezprostředně reagovat. Důležitá pro ČNB je inflace v horizontu roku, roku a půl, a tak se dle současných odhadů pohybuje jen mírně nad 2% cílem ČNB. Z toho titulu je tak možné si letos ještě další mírné zvýšení sazeb představit, a to právě z důvodu zmíněného inflačního výhledu a budoucího kurzu koruny, nicméně v prostředí nejasného globálního vývoje bude bankovní rada s dalším utahováním měnové politiky dle našeho názoru opatrnější. Z toho důvodu očekáváme, že většina členů bankovní rady bude preferovat mít k dispozici další informace a novou makroekonomickou prognózu, která však bude k dispozici až na příštím jednání 2. května.

Někteří členové bankovní rady budou patrně pro růst sazeb hlasovat již na březnovém jednání, a to především díky slabší koruně, která nebude posilovat tak rychle, jak nyní předpokládá prognóza ČNB. Ačkoli měně posilující koruna nebude tlumit inflační tlaky, zpomalující ekonomická aktivita spojená s vyšší nejistotou a poklesem poptávky bude zase inflační tlaky na horizontu měnové politiky snižovat, což by měla lépe naznačit právě květnová prognóza. Trh nyní vnímá situaci obdobně, jelikož pravděpodobnost růstu sazeb příští týden dle jednoměsíční sazby FRA se nyní pohybuje kolem 25 %. Na základě šetření Bloomberg čeká ponechání sazeb na stávající úrovni 7 analytiků ze 12, 5 čeká zvýšení. Vzorek však není prozatím úplný a vzhledem k dalšímu poklesu březnového indikátoru PMI z průmyslu v Německu na 44,7, tj. na nejnižší úroveň od poloviny roku 2012, lze očekávat, že další přibývající odhady se budou také přiklánět k ponechání sazeb bez změny.

Newsletter