ČNB sazby nezměnila. Jaká bude rétorika guvernéra Rusnoka?

Česká národní banka na svém prvním měnověpolitickém zasedání od ukončení kurzového závazku neprovedla žádné změny. Hlavní úrokové sazby tak zůstávají na stále stejných úrovních. Teď se čeká na tiskovou konferenci ve 14:15, kde promluví guvernér Jiří Rusnok. Pozornost se zaměřuje především na otázku úrokových sazeb.

„Vzhledem k dosavadnímu vývoji kurzu koruny očekáváme, že o zvyšování sazeb bude guvernér Rusnok mluvit na tiskové konferenci po zasedání,“ okomentoval dnešní zasedání hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. „Bude se snažit trhy přesvědčit, že centrální banka utahování měnových podmínek myslí vážně a pokud kurz koruny posilovat nebude, je centrální banka připravena sazby zvýšit už v létě. Na to by koruna měla reagovat posílením.“

Prognóza Komerční banky pracuje se zhodnocením koruny v průběhu května na 26,30 EURCZK. „Pokud se ale i nadále bude pohybovat v současném pásmu 26,50-27,00, domníváme se, že centrální banka skutečně přikročí ke zvýšení sazeb, a to již na srpnovém zasedání,“ dodal Vejmělěk.

Vedení ČNB podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška nemůže ignorovat skutečnost, že konec devizových intervencí zatím téměř nevedl ke zpřísnění měnových podmínek. „Očekávám tedy vyjádření, že by takové zpřísnění bylo na místě a pokud k němu nedojde posílením koruny, urychlí se zvýšení sazeb. Přesto bude vyjádření zřejmě opatrné a bez naznačení časového rámce,“ uvedl.

Zatím však úroky zůstávají beze změn. Dvoutýdenní repo sazba činí 0,05 %, diskontní 0,05 % a lombardní pak 0,25 %.

Koruna se po zveřejnění rozhodnutí ČNB obchoduje mírně slabší kolem 26,76 za euro. Další její vývoj určí rétorika guvernéra Rusnoka. Pokud bude „jestřábí“, tedy ve prospěch utažení měnové politiky, můžeme očekávat posílení české měny. V opačném případě, „holubičí“ rétorika pramenící z náznaku uvolněné měnové politiky, budeme svědky pravděpodobného oslabení.

ČNB ve čtvrtek 6. dubna rozhodla o ukončení obrany koruny před posílením pod 27,00 za euro. Intervenční režim byl zahájen v listopadu 2013 s tím, aby českou ekonomiku ochránil před vznikem deflace, především deflační spirály. Druhotným efektem pak byla podpora českého exportu. V době od listopadu 2013 do února 2017 banka provedla intervence o objemu zhruba 1,5 bilionu korun. Nejvíce akční byla v lednu 2017, kdy intervenovala v celkovém objemu 391 miliard korun. Březnová čísla, která doplní konečný objem intervencí, budou zveřejněna v úterý 9. května.

Newsletter