ČNB se loni propadla do ztráty 468 milionů korun

AKTUALIZOVÁNO Hospodaření České národní banky spadlo loni do ztráty 468 milionů korun. O rok dříve uzavřela hospodaření se ziskem 56,6 miliardy korun. Centrální banka ovšem dlouhodobě upozorňuje, že vytváření zisku není její hlavní úlohou. Tou je péče o cenovou stabilitu. Hospodářský výsledek je předběžný a nejsou v něm zahrnuty všechny dodatkové operace za rok 2015, uvedla banka.

„Vliv na výsledek hospodaření v loňském roce měly kurzové rozdíly, zejména meziroční posílení koruny vůči hlavní rezervní měně euru o 0,7 Kč na 27,025 Kč/EUR,“ řekl šéf komunikace ČNB Marek Zeman.​

Podle hlavního ekonoma skupiny Roklen Lukáše Kovandy je ale ztráta ČNB jen mírná, takže nemůže sloužit jako záminka politické kritice centrální banky. „K takovéto kritice by velmi pravděpodobně došlo, pokud by se ztráta pohybovala v řádech miliard nebo i jejich desítek,“ uvedl Kovanda. Připomněl, že například švýcarská centrální banka vykázala za loňský rok ztrátu 23 miliard dolarů.​

Centrální banka využila většinu zisku za rok 2014 k uhrazení kumulované ztráty z předchozích let a zbytek převedla do rezervního fondu. Podle zprávy o hospodaření za rok 2014 tak centrální banka ve své bilanci kumulovanou účetní ztrátu již neeviduje. Kovanda dodal, že ČNB tuto ztrátu evidovala soustavně od roku 1998, nyní tak už žádné „kostlivce ve skříni“ nemá.

Singer: ČNB s uvolněním koruny na ECB čekat nemusí

Roční zprávu o výsledku svého hospodaření ČNB předkládá nejpozději do tří měsíců po skončení kalendářního roku k projednání Poslanecké sněmovně.

Podle Kovandy lze letos čekat zostřenou kritiku centrálních bankéřů z politických kruhů. S nemalou pravděpodobností totiž bude ČNB muset vydat na uhájení svého intervenčního závazku větší objem prostředků než loni, kdy v souvislosti s intervencí, v jejímž rámci oslabuje korunu, akumulovala devizové rezervy v přepočtu za více než 200 miliard korun. Jedním z argumentů kritiků intervence je právě hrozící enormní ztráta, která by mohla vzniknout po opuštění závazku.

ČNB zpomaluje konvergenci k vyspělému světu

Úkolem ČNB je vedle měnové politiky a vydávání peněz rovněž regulace finančního trhu. Banka vykonává dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz a devizový dohled.

ČNB už na koruně intervenovala za zhruba 400 miliard korun

Hospodářské výsledky ČNB:

Rok

Zisk/ztráta

2015

– 0,468 mld. Kč

2014

56,6 mld. Kč

2013

73,1 mld. Kč

2012

2,9 mld. Kč

2011

35,4 mld. Kč

2010

– 9,7 mld. Kč

2009

18,5 mld. Kč

2008

29,1 mld. Kč

2007

– 37,5 mld. Kč

Zdroj:ČNB

 

Newsletter