ČNB si ještě vezme slovo, čeká Commerzbank. Koruna na 29?

Česká národní banka se drží téměř rok a půl trvajícího závazku udržovat českou korunu vůči euru slabší s minimálním kurzem 27 Kč vůči euru, přičemž guvernér Miroslav Singer nevylučuje posunutí této hranice výš – v případě potřeby. Tedy v situaci, kdy by se tržní kurz koruny vůči euru vytrvale přibližoval stanovené 27korunové hranici. Tento přístup podpořil na svém blogu také viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík, když uvedl, že “čím blíže budeme k hranici 27 korun za euro, tím větší je pravděpodobnost pro reakci měnové politiky ČNB”.

Zeman: Příštím guvernérem ČNB jmenuji Jiřího Rusnoka

Koruna se drží poblíž úrovně 27,25 EURCZK. Že iniciativa bankovní rady ještě neskončila, se domnívají analytici Commerzbank. Očekávají buď posunutí kurzového závazku směrem výše nebo zavedení záporných úrokových sazeb, a následně oslabení koruny vůči euru k úrovni 29,00 během následujících čtvrtletí. Zatím nejslabší úrovní české koruny od zahájení intervencí proti měně v listopadu 2013 je 28,50 z poloviny letošního ledna (viz graf), kdy prezident Zeman započal svou sérii “verbálních intervencí” výzvou k ČNB, aby již na oslabování koruny nezasahovala a a “pokud možno je okamžitě zastavila”.

Koruna si v posledních týdnech zvyká na silnější úrovně, podpořena do značné miry již několikerým vyjádřením prezidenta Miloše Zemana. Ten se opakovaně staví proti intervenčnímu režimu a nenechává již nikoho na pochybách, že s radostí využije své pravomoci obsadit si bankovní radu ČNB do značné míry “podle svého”. Nástupcem Miroslava Singera, jemuž skončí mandát v příštím roce, se stane, dostojí-li Zeman svému poslednímu prohlášení, Jiří Rusnok. Do konce svého funkčního období bude Zeman ještě jmenovat čtyři ze sedmi členů bankovní rady.

Švýcarský vzor měnové politiky padl. ČNB chce být lepší

Zdánlivě proti signálům možného posunutí intervenční úrovně výš jdou slova ekonoma (šéfa měnové a statistické sekce) ČNB Tomáše Holuba, který se nechal slyšet, že k odstranění kurzového závazku dojde jednorázově a zanedlouho poté by měly růst i klíčové úrokové sazby. Holub ale komentuje pouze způsob, nikoli načasování, zahájení utahování měnové politiky a v podstatě pouze opakuje dřívější ujišťování o tom, že až nastane čas utahovat, bude to zcela předvídatelný a transparentní proces. Žádné Švýcarsko.

ČNB opakovaně utvrzuje odborníky i širokou veřejnost v tom, že až bude připravena svou extrémně rozvolněnou měnovou politiku opustit, učiní tak zcela nepřekvapivě a půjde o hladký proces, s cílem zabránit skokovému posílení české měny. To však není zrovna na pořadu dne – po svém únorovém zasedání bankovní rada oznámila, že režim devizových intervencí neukončí dříve než ve druhém pololetí 2016.

ČNB zlepšila výhled ekonomiky a prodloužila zásah na koruně
 

Newsletter