ČNB tleská ECB. Brzdou inflace dál koruna a mzdy

(Aktualizováno 16:01) Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o ponechání sazeb na stávajících rekordních minimech. ČNB potvrdila závazek, nenechat korunu posílit pod hladinu 27,00 k euru. Nová prognóza zlepšila odhad růstu české ekonomiky v příštím roce.

Koruna pod 27 neposílí

Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na úrovni 0,05 procenta, diskontní sazba také 0,05 procenta, lombardní sazba pak na úrovni 0,25 procenta.

Bankovní rada rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek ČNB v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 korun za euro.

„Uvedený kurzový závazek je jednostranný. To znamená, že ČNB bude bránit posílení kurzu koruny pod úroveň 27 CZK/EUR svými intervencemi na devizovém trhu, to je prodejem korun a nákupem cizích měn. Na slabší straně hladiny 27 CZK/EUR nechává ČNB kurz pohybovat dle vývoje nabídky a poptávky na devizovém trhu,“ zopakovala ve svém vyjádření centrální banka.

Devizové intervence spustila ČNB v listopadu roku 2013 kvůli hrozbě deflace. Na trhu centrální banka tehdy působila jen několik dnů a nakoupila devizy v celkovém objemu kolem 200 miliard korun, v přepočtu asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh.

Bankovní rada již dříve oznámila, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhém pololetí 2016.

Ekonomika příští rok zrychlí

Česká národní banka v nové prognóze počítá nadále letos s růstem ekonomiky o 2,6 procenta. Pro příští rok centrální banka odhad zlepšila na 3,2 procenta z únorových tří procent. Na tiskové konferenci po jednání rady to dnes uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer. Odhad vývoje inflace ČNB snížila. 

„Příznivý hospodářský vývoj se projeví zlepšujícím se vývojem na trhu práce,“ uvedl Singer. Zároveň dodal, že nová prognóza se od té únorové odchyluje „poměrně nepatrně“. Ve druhém čtvrtletí roku 2016 počítá centrální banka s inflací 1,5 procenta a ve třetím čtvrtletí 2016 s inflací dvě procenta. V minulé prognóze odhadovala, že inflace bude 1,6 procenta, respektive 2,1 procenta. 

Blízko nuly bude inflace podle guvernéra i ve druhé polovině letošního roku. Důvodem bude pokles cen energií a pokračující pokles cen pohonných hmot. „V příštím roce se bude inflace přibližovat k dvouprocentnímu cíli. K tomu přispěje i rostoucí domácí ekonomická aktivita a růst mezd,“ uvedl Singer.

Rizika pro odhadovaný vývoj hodnotí centrální banka jako protiinflační, tedy že mohou působit proti růstu cen. „Ze tří faktorů, které bankovní rada minule označila jako klíčové se zatím vyvíjí nadále protiinflačně domácí mzdy a kurz koruny vůči euru,“ uvedl Singer. Naopak ve prospěch růstu cen působí současná měnová politika Evropské centrální banky.

Prognóza počítá dále se stabilitou tržních úrokových sazeb na stávající velmi nízké úrovni a využíváním kurzu jako nástroje měnové politiky do konce roku 2016. Bankovní rada dnes zopakovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhém pololetí 2016. 

Bankovní rada také znovu uvedla, že je připravena posunout hladinu kurzového závazku, tedy oslabit více kurz koruny, pokud by došlo k dlouhodobému posílení deflačních tlaků schopných mimo jiné způsobit propad domácí poptávky nebo k systematickému poklesu inflačních očekávání. 

Ministerstvo financí podle dubnové prognózy počítá v letošním roce s růstem ekonomiky o 2,7 procenta a příští rok o 2,5 procenta. Podle nejnovější prognózy Evropské komise letos ekonomika poroste o 2,5 procenta, příští rok její tempo zrychlí na 2,6 procenta. Podle průzkumu mezi 20 českými odbornými institucemi, které zveřejnilo v dubnu ministerstvo financí, má česká ekonomika v příštích letech růst tempem okolo 2,5 procenta ročně. Průzkum pro letošek předpovídá 2,4 procenta, pro rok příští a rok 2017 pak 2,6 procenta. 

Kovanda: Co zítra čekat od ČNB?

Kalousek: Zásah ČNB je správný. Euro přežije

Kovanda: Pravděpodobnost posunu kurzového závazku klesla

Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém dnešním měnověpolitickém zasedání podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy ničím zásadním nepřekvapila. „Její pohled na současnou ekonomickou situaci, stejně jako její hospodářský výhled ztělesněný v nové prognóze, se oproti poslednímu, březnovému zasedání mění spíše jen kosmeticky,“ řekl.

Za nejvýraznější posun posun ve vnímání současné situace považuje Kovanda zlepšení hodnocení programu širokého odkupu aktiv („kvantitativní uvolňování“), který od března realizuje Evropská centrální banka. „Zatímco ještě v březnu ČNB deklarovala, že program obestírá podstatná míra nejistoty, nyní už jej vnímá optimisticky, tj. jako takový, který má opravdu slibný potenciál významněji působit proinflačně. Zejména z tohoto důvodu lze konstatovat, že v porovnání s březnovým zasedáním klesla pravděpodobnost posunu kurzového závazku na slabší úroveň koruny vůči euru,“ upozornil Kovanda.

 

Newsletter