ČNB to „odflákla“. Za útok spekulantů si může sama

Intervence byly geniální krok. Později však Česká národní banka musela čelit útoku spekulantů, jelikož nebyla dostatečně důsledná. V rozhovoru pro Hospodářské noviny to řekl David Vávra, bývalý ekonom ČNB a zakladatel OG Research.

Podle Vávry bylo zavedení kurzového závazku geniálním krokem, který ochránil českou ekonomiku před deflací, jež byla v roce 2013 reálnou hrozbou. Nebylo však možné zavést neortodoxní opatření jako například program kvantitativního uvolňování či zavedení záporných sazeb, proto ČNB sáhla po intervencích.

„Aby byla tak komplikovaná politika, jako je kurzový závazek, úspěšná, vyžaduje složitý soubor předpokladů a soustavnost po poměrně dlouhou dobu,“ řekl deníku Vávra a dodal, že ČNB to nedokázala. Částečně proto, že došlo na obměnu bankovní rady, hlavní roli však hrál nastavený cíl, který se ve výsledku vymkl kontrole i pozornosti samotné radě.

Změny v ČNB. Centrální bankéři si nově rozdělili kompetence

„Cílem kurzového závazku původně bylo především připravit veřejnost na růst inflace a dosáhnout uvolnění měnové politiky přes očekávání, že ceny porostou. Když se však podíváte na současnou situaci, tak sice dochází k uvolňování měnové politiky, ale jinak, než byl původní záměr. Nikoliv přes inflační očekávání, ale přes tlak na finanční trh, což vytváří nerovnováhy,“ uvedl Vávra.

ČNB tudíž měla podle ekonoma svůj inflační cíl přestřelit. K tomu měla banka použít například postupné posunutí závazku až na hranici 27,50 či rovnou na 28,00 koruny za euro, což by dle Vávry byl ten správný krok na rozdíl od časování závazku a jeho následného prodloužení.

Konec intervencí v dubnu, či v květnu. Jak ho zobchodovat?

„Kvůli časovému závazku se navíc do korun hrne mnoho spekulantů, protože jim banka poměrně přesně řekla, kdy jej opustí,“ míní Vávra. A právě tlak spekulantů by bance mohl podrazit nohy, pokud by se jeho síla dostala nad lednové hodnoty.

A jak se bankovní rada zachová? Podle Vávry bude záležet na tom, pod jakým tlakem banka bude. „Já jsem přesvědčen, že i současní členové doufali, že to nějak „vysedí“, že to, co se dělo v lednu, se nebude opakovat,“ dodal.

JPMorgan zavařila ČNB. Ve hře jsou 4 miliardy spekulativního kapitálu

ČNB provádí intervence od listopadu 2013 s cílem udržet kurz nad hranicí 27,00 EURCZK. Celkově již pro tento účel vynaložila zhruba 900 miliard korun. Aktuálně se očekává, kdy banka přistoupí k tzv. exitu. Ten byl podmíněn dosažením udržitelného robustního inflačního vývoje, který je definován 2% inflačním cílem, resp. jeho přestřelení.

V návaznosti na současný ekonomický vývoj je bankovní rada ČNB přesvědčena, že těchto podmínek by mělo být dosaženo v polovině roku 2017. Rozhodně však nelze počítat s tím, že by exit přišel před koncem prvního čtvrtletí. Odhady analytiků vzhledem k dosažení 2% inflace v prosinci a 2,2% v lednu pracují s možným koncem závazku během dubna, či května.

ČNB k inflaci: Letos klidně i 3 %

Newsletter