ČNB zasahovala na trhu, potvrdily devizové rezervy

Česká národní banka zveřejnila data devizových rezerv ke konci měsíce července. Dle těchto údajů je patrné, že v červenci byla na trhu aktivní v objemu 213 milionů eur, neboli 5,7 miliardy korun. O tuto sumu se navýšily devizové rezervy v eurech. Z toho vyplývá, že ČNB zatím není pod tlakem trhu.

Devizové rezervy ČNB v poměru k hrubému domácímu produktu zůstávají na relativně nízké úrovni. Podíl rezerv na HDP je stále výrazně níže, než byl například ve Švýcarsku letos v polovině ledna, kdy tamní banka pod tíhou kumulace rezerv a politických tlaků od svého intervenčního režimu ustoupila.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Nicméně i tak lze očekávat další testování trhu ohledně toho, zda a nakolik je ČNB ochotná bránit svůj kurzový závazek. Navzdory tomu, že objem navýšených devizových rezerv zatím není vysoký, tlaky na zhodnocování koruny pro ČNB téměř jistě nevytvářejí komfortní situaci. ČNB se svojí deklarovanou sebejistotou a deklarovanou rozhodností, patrnou z včerejšího prohlášení po měnověpolitickém zasedání její bankovní rady, snaží předejít spekulativnímu testování ze strany devizových obchodníků ještě dříve, než vůbec začne. Jde jí o to, aby obchodníky přešla na testování chuť – a aby pak související spekulativní tlaky nemusela za cenu hromadění devizových rezerv (které je politicky a potenciálně i reputačně citlivé) odrážet.

Zakrývá ČNB svoji nejistotu?

Pokud obchodníky opravdu chuť nakonec přejde, pravděpodobnost uvedení dalších nekonvenčních opatření, zejména záporných sazeb, bude takřka nulová. Pokud by se však tlaky z devizových trhů vyhrotily, pravděpodobnost uvedení negativních sazeb citelně stoupne.

Singer: ČNB šokuje trhy nejvýš tím, že dělá, co říká

Newsletter