Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Listopadová inflace byla oproti tržní predikci vyšší meziměsíčně i meziročně. Koruna zpevnila pod 24,35 za euro.

ČNB zhoršila výhled pro ekonomiku i inflaci, intervence do 2016

(Rozšířeno 15:03) Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny a potvrdil závazek intervenovat za oslabení české koruny tak, aby koruna nebyla silnější, než 27 k euru.

Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na úrovni 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %.

Bankovní rada ČNB rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek ČNB v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 CZK/EUR. Kurzový závazek považuje za jednostranný. Bude bránit přílišnému posílení kurzu koruny pod úroveň 27 CZK/EUR svými intervencemi na devizovém trhu, tj. prodejem korun a nákupem cizích měn. Na slabší straně hladiny 27 CZK/EUR nechává ČNB kurz pohybovat dle vývoje nabídky a poptávky na devizovém trhu.

Nová prognóza ČNB zhoršila odhad vývoje tuzemské ekonomiky letos i v příštím roce na 2,5 procenta. Odhady původní prognózy bylo 2,9 procenta pro letošek a 3 procenta pro rok 2015. V roce 2016, do kterého ČNB – v tuto chvíli – směřuje možný konec intervencí, by česká ekonomika měla růst o 2,8 %. Nová prognóza hovoří o pokračování kurzového závazku do prvního čtvrtletí roku 2016.

Inflační prognóza počítá s překročením dvouprocentního inflačního cíle ČNB na počátku roku 2016. Nový výhled překročení této mety posouvá o jedno čtvrtletí dále oproti 4Q15 v předchozí prognóze.

Nová prognóza ČNB srovnala odhad růstu české ekonomiky pro letošek s předpovědí od EK. Pro další dva roky je oproti ní optimističtější. Opatrnější proti ČNB i EK jsou naopak nové odhady ministerstva financí. To čeká za letošek růst českého HDP o 2,4 %. 

Newsletter