Bankovní rada České národní banky na čtvrtečním zářijovém měnovém zasedání znovu rozhodne o nastavení sazeb a režimu na české koruně. Rozhodnutí o sazbách bude zveřejněno ve 13:00, následovat budou komentáře na tiskové konferenci od 14:30. Zejména právě na rétoriku guvernéra Miroslava Singera se bude upírat pozornost finančního trhu.
ČNB vysoce pravděpodobně ponechá klíčové úrokové sazby na jejich stávající úrovni a stejně tak bude pokračovat v používání kurzu jako nástroje měnové politiky, tedy v takzvaném intervenčním režimu, odhaduje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom skupiny Roklen. Hladinu kurzového závazku dle něj ČNB rovněž ponechá na stávající úrovni, tedy poblíž poměru 27 korun za euro. Potvrdí zřejmě také, že je připravena aplikovat intervenční režim nejméně do roku 2016. Se změnou sazeb nepočítá konsensus ekonomů a analytiků dle Bloomberg.
ČNB: Ekonomika pod prognózou, spotřeba domácností oživuje
ČNB bude intervenovat nejméně do roku 2016, letos čeká vyšší růst ekonomiky
„Rizika aktuální prognózy vyhodnotila bankovní rada ČNB při svém posledním, červencovém měnovém zasedání jako mírně protiinflační. ČNB by opětovně intervenovala za oslabení koruny v tom případě, kdy by shledala zřetelné posílení protiinflačních tlaků. To zatím ale patrné není. Meziroční růst cen v srpnu opět mírně zrychlil, z červencové hodnoty 0,5 procenta na srpnovou úroveň 0,6 procenta. ČNB nyní vyčkává, zda v ekonomice vzniknou poptávkové tlaky, které by zajistily, že růst jádrových cen nebude zapříčiněn převážně jen vyššími dovozními cenami,“ uvádí Lukáš Kovanda.
Ceny v srpnu rostly letošním nejrychlejším tempem
Ceny domácích výrobců stagnovaly
„Vzhledem k tomu, že ve svém posledním prohlášení vyhodnotila bankovní rada ČNB za hlavní riziko déletrvající velmi utlumený cenový vývoj v eurozóně, bude nyní vyčkávat také na to, jak se v ekonomice eurozóny projeví další sada nekonvenčních měnověpolitických opatření, zejména pak program širokého odkupu aktiv. Ten Evropská centrální banka oznámila počátkem září a bude realizován počínaje říjnem letošního roku,“ dodává i k nastavení měnové politiky v eurozóně.