ČNB zlepšila odhad schodku rozpočtu. Sankce proti Rusku zvyšují rizika prognózy

Česká národní banka zlepšila pro letošní i příští rok odhad vývoje deficitu veřejných financí. Ten by měl letos činit 1,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP), v květnu jej ČNB odhadovala na 1,4 procenta HDP. Vyplývá to z dnes zveřejněné Zprávy o inflaci. V roce 2015 centrální banka očekává deficit 1,5 procenta, zatímco v květnu odhad činil 2 procenta. Pro rok 2016 počítá banka s deficitem jedno procento HDP.

Ministerstvo financí letos počítá s deficitem veřejných financí 1,8 procenta, příští rok 2,3 procenta a v roce 2016 se schodkem dvě procenta. Loni byl deficit zhruba 1,5 procenta.

ČNB bude intervenovat nejméně do roku 2016, letos čeká vyšší růst ekonomiky

ČNB se obává odlivu zisků z českých bank, posiluje dohled

S lepším vývojem počítá ČNB i v případě celkového vládního dluhu, který je tvořen dluhem vlády a dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů. Letos by měl činit 45,4 procenta HDP, v květnu byl odhad pro letošní i příští rok 45,8 procenta HDP. Nově by ale podle odhadů ČNB měl podíl dluhu dále klesat, a to na 44,9 procenta HDP příští rok a o rok později na 43,9 procenta HDP.

Podle kritérii pro přijetí eura by deficit veřejných financí neměl překročit tříprocentní hranici a vládní dluh 60procentní hranici.

ČNB zároveň minulý týden zlepšila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,9 procenta. Naopak pro příští rok odhad růstu hrubého domácího produktu zhoršila na tři procenta. V předchozí květnové prognóze odhadovala ČNB letošní růst HDP na 2,6 procenta a na 3,3 procenta příští rok. Průměrná inflace letos bude podle ČNB 0,4 procenta a příští rok 1,8 procenta.

Dopad sankcí ještě nelze přesně zhodnotit

Centrální banka zároveň v záznamu z jednání bankovní rady z 31. července zhodnotila, že v současné situaci nelze zatím přesně hodnotit dopad sankcí zavedených proti Rusku. Právě vývoj v zahraničí, především geopolitická situace na Ukrajině a protiruské sankce, patří podle rady ke zvýšeným rizikům prognózy ekonomického vývoje.

Na jednání opakovaně zaznělo, že hlavním faktorem snižujícím tuzemskou inflaci je silně utlumený zahraniční cenový vývoj. Dalším faktorem jsou ceny potravin, které by navíc mohly nadále působit ve stejném směru vzhledem k dobré úrodě i předpokládanému růstu nabídky potravin v důsledku možného omezení jejich vývozu do Ruska. Země včera zavedla sankce na dovoz potravin z USA i zemí EU.

Newsletter