ČNB zvažuje, co dál. Zůstane koruna slabá u 27,20?

Koruna na začátku týdne zvládla posílit z 27,075 až k 27,04 za euro, poté se ale již do hry dostávalo očekávané čtvrteční zasedání ČNB. Vzhledem k přetrvávajícím deflačním rizikům, byla očekávání pro následnou tiskovou konferenci guvernéra Singera nastavena holubičím směrem. Koruna byla tedy pod tlakem a oslabovala v průběhu čtvrtka až k 27,20 EURCZK.

Na tiskové konferenci guvernér Singer řekl, že ČNB nevylučuje využití záporných úrokových sazeb, ale za pravděpodobnější označil rozhodnutí o prodloužení intervenčního režimu za horizont druhé poloviny roku 2016. Po tomto prohlášení koruna oslabila až k 27,30. Za pátek zvládla část svých ztrát umazat, nicméně věříme, že nastalá situace jí zabrání v brzkém návratu k hranici kurzového závazku ČNB.

Singer: Seriózně se bavíme o prodloužení kurzového režimu

Dolar prožil týden jako na houpačce. Nejprve se vzpamatovával ze ztrát, které utržil poté, co Fed v předchozím týdnu nezvýšil sazby, a pomalu se sunul z 1,1320 až na 1,1110 EURUSD. Pomohla mu jak přirozená korekce, tak prognóza americké banky Goldman Sachs o prodloužení evropského kvantitativního uvolňování až do konce roku 2016 a s tím související potvrzení očekávání slabého eura. Další podpora dolaru přišla díky komentáři šéfa atlantského Fedu D. Lockharta, který uvedl, že je připraven do konce roku zvednout ruku pro zvýšení sazeb. Nicméně zisky, které dolar nabral, neudržel a oslabil až k 1,1290 po komentářích šéfa ECB Draghiho. Ten uvedl, že je zatím příliš brzy na oznámení dalších stimulačních opatření. Draghi nicméně avizoval, že ECB je v případě potřeby připravena upravit objem i délku trvání svých nákupů.

Draghi vyslal jasný signál. Posílit QE není problém

A aby vývoj eurodolaru definitivně potvrdil svou týdenní horskou dráhu, pomohlo mu v opětovném posilování vystoupení guvernérky Fedu J. Yellen, která prohlásila, že většina členů měnového výboru včetně jí samotné očekává, že sazby půjdou nahoru ještě letos. Po chvilkových turbulencích to tedy vpadá, že dolar se vrátí ke své posilující trajektorii vůči euru.

Yellenová posílila sázky na růst sazeb Fedu ještě letos

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

Ve středu zveřejní ČSÚ údaje o zaměstnanosti, nezaměstnanosti a ekonomické aktivity za srpen. Podobně ve středu budou zveřejněna aktualizovaná struktura HDP za druhý kvartál tohoto roku.

Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje deficitu a dluhu vládních institucí. Ve čtvrtek bude také zveřejněn index nákupních manažerů za září. Podobně ve čtvrtek bude pravidelné zasedání bankovní rady ČNB.

Německo

V pondělí bude zveřejněn cenový index dovozu za srpen. V úterý budou zveřejněny první údaje inflace za září. Ve středu budou zveřejněny údaje nezaměstnanosti za září. Ve čtvrtek bude zveřejněn index nákupních manažerů ve výrobě za září. Nakonec v pátek zveřejní statistický úřad údaje maloobchodu za srpen.

Eurozóna

V úterý budou zveřejněny údaje spotřebitelské, průmyslové a celkové důvěry za září. Také budou zveřejněny údaje sentimentu v byznysu a v službách za září. Ve středu budou zveřejněny první údaje inflace za září. Podobně ve středu budou zveřejněny také údaje nezaměstnanosti v Eurozóně za srpen.

Ve čtvrtek bude zveřejněn index nákupních manažerů ve výrobě za září. Také ve čtvrtek bude setkání ECB ohledně monetární politiky Eurozóny. Nakonec v pátek bude zveřejněn index cen výrobců za srpen.

Spojené státy americké

V pondělí budou zveřejněny údaje osobních výdajů a příjmů obyvatelstva za srpen. Trh předpokládá meziměsíční růst o 0,3 % respektive o 0,4 %. Podobně v pondělí budou zveřejněny údaje prodeji domů za srpen. V úterý budou zveřejněny data spotřebitelské důvěry za září, trh očekává meziměsíční pokles o 4,5 bodu na hodnotu 97.

Ve čtvrtek bude zveřejněn ISM index nákupních manažerů za září, trh očekává pokles o 0,1 bodu na 51 bodů. Obdobně ve čtvrtek budou zveřejněny údaje o stavebních výdajích za srpen, trh očekává meziměsíční růst o 0,6 %.

V pátek bude zveřejněna míra nezaměstnanosti za září, trh očekává míru nezaměstnanosti ve výši 5,1 %. Také budou zveřejněny údaje o továrních objednávkách za srpen, trh očekává meziměsíční pokles o 0,6 %.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter