Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Co by kdyby: Bitcoin jako akcie indexu S&P 500?

Ponořme se do světa fantazie – co kdyby byl bitcoin akcií? Pokud by tomu tak bylo a vzali bychom v potaz jeho vývoj posledních dní, stala by se nejznámější kryptoměna tento týden z hlediska tržní kapitalizace 74. titulem z celkem 500, které jsou součástí indexu S&P 500.

Bitcoin má za sebou rally, která jej v úterý, dle dat serveru CoinDesk, dostala na rekordní cenu 4483,55 USD. Díky tomuto posunu se jeho tržní kapitalizace vyhoupla rovněž na rekord, a to o velikosti 73,5 miliardy dolarů. Pokud by tedy BTC byl akcií, což není a nebude, byla by jeho celková tržní hodnota k úterý tohoto týdne 74. nejvyšší v rámci S&P 500.

Dostal by se tak hned za společnosti jako Adobe a Netflix, jejichž kapitalizace tehdy dosahovala 73,6 miliardy dolarů, resp. 73,8 miliardy. Za sebou by naopak nechal firmy jako je PayPal, Costco či Salesforce. V případě indexu Nasdaq by se BTC při úterních číslech dostal rovnou na 24. místo.

Pravdou je, že od úterka se situace změnila. Podle dat serveru Coin Market Cap dosahuje cena bitcoinu 4322,67 USD, což odpovídá kapitalizaci cca 71,4 miliardy dolarů. V návaznosti na to by mu v rámci S&P 500 patřila 85. příčka s tím, že by předstihl tituly jako BlacRock, Costco či Caterpillar. Těsně před ním se nachází, a to „pouze“ o něco málo přes 300 milionů dolarů, PayPal. Netflix a Adobe bitcoinu už „trochu“ utekly (o více než 1,3 miliardy dolarů). V případě Nasdaqu by se umístil na 37. místě, a to hned před titul Costco.

 

Newsletter