Co by si přáli centrální bankéři světa na Vánoce?

Globální ekonomický růst je stále pomalý. Mohlo by se tak zdát, že v podstatě jakákoliv pozitivní ekonomická data by mohla významným centrálním bankéřů jako dárek k letošním Vánocům stačit. Ač je už po Štědrém dni, pojďme se CNBC zauvažovat, co by tak udělalo radost Janet Yellenové, Mario Draghimu nebo Marku Carneymu. O co by opravdu stáli?

Guvernér Bank of England Mark Carney: Růst mezd

Dárek v podobě vyšších mezd by neměl být brán guvernérem Bank of England Markem Carneyem, který si přál vidět 3procentní růst mezd koncem roku před tím, než zvýší úrokové sazby, jako samozřejmý.

Ačkoli se Británii podařilo snížit nezaměstnanost na 5,2 procenta, což je nejnižší úroveň od roku 2006, růst mezd zůstává, podle Úřadu pro národní statistiky, dlouhodobě nízký. Za třetí kvartál letošního roku hlásí růst 2 procenta, včetně prémií. To by nemuselo být až tak špatné, avšak za předchozí kvartál mzdy klesly o 2,9 procenta.

Guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová: Vyšší cena ropy

Hospodářské sankce spojené s účastí Ruska v konfliktu na Ukrajině zhoršuje dopady padající ceny ropy. Oba tyto faktory vyvíjí tlak na ruský rubl a inflaci, která je na úrovni 15 procent, což je v rozporu s deflačními účinky nízký ceny ropy na většinu dovozců.

Mezinárodní měnový fond ruské ekonomice v letošním roce předpovídá pokles o 3,8 procenta. Podle MMF jsou zde však také „nesmělé známky ekonomické stabilizace“. U inflace do konce roku 2015 očekává pokles o téměř 3 procentní body na úroveň 12,7 procenta. V příštím roce by mohl následovat i další pokles, avšak pouze pokud zde nebudou další šoky v oblasti cen energií.

Předsedkyně americké centrální banky Fed Janet Yellen: Klid na trzích

Akciové trhy se zpočátku ze zvýšení z úrokových sazeb radovaly. Klid na nich by momentálně mohl být pro jednu z nejsledovanějších centrálních bankéřek světa nejlepším dárkem.

„Budeme samozřejmě pečlivě sledovat chování krátkodobých i dlouhodobých úrokových sazeb směrem k dolaru a cenám aktiv. Pokud se toto chování dlouhodobě a výrazně přesunou mimo očekávání, které máme, pak je samozřejmě budeme muset vzít v úvahu,“ poznamenala novinářům Yellenová. S plány dalšího zvyšování sazeb by tak první žena Fedu mohla klid na trzích ocenit nejvíce.

Guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda: Výdaje domácností

„Správná“ úroveň inflace je v Japonsku také téma číslo jedna, ale jak se na ni dostat?

Výdaje domácností klesly v říjnu o 2,4 procenta, což zklamalo předpovědi analytiků, kteří očekávali 0,1procentní nárůst. Stalo se tak poté, co Japonsko letos v létě znovu upadlo do recese.

Japonsko rovněž vybízí podniky, aby posílily kapitálové výdaje a mzdy a pomohly tak „odšťouchnout“ místní ekonomiku.

Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi: Zaměstnanost

Nezaměstnanost se jak v eurozóně, tak v osmadvacítce od roku 2012 pohybuje v blízkosti dvouciferných hodnot. I to nutí centrální bankéře členských států jednat a pokusit se vytáhnout kontinent z hospodářského propadu.

„Vzhledem k pokračující vysoké strukturální nezaměstnanosti a nízkému růstu potenciálního produktu eurozóny, by pokračující cyklické oživení mělo být podpořeno účinnou strukturální politikou,“ naléhal Draghi ve svém prosincovém prohlášení. Ten již dříve navrhl státům EU usnadnit najímání a propouštění zaměstnanců, jakož i snížení bariér vstupu na trh v zájmu zvýšení počtu pracovních míst.

Nejnovější údaje z Eurostatu uvádějí, že říjnová míra nezaměstnanosti eurozóny byla 10,7 procenta, 10,8 procenta v září a 11,5 procenta v roce předchozím, což bylo nejméně od ledna 2012.

Newsletter