Co by způsobil „brexit“ na středoevropských trzích?

Pro středoevropské devizové trhy by byl „brexit“ negativní zprávou. Důvodem jsou silné vzájemné obchodní vazby mezi středoevropskými zeměmi a Spojeným královstvím i nepřímé vazby hlavně přes Německo. Svou roli by sehrál i kanál přes finanční trhy. Výsledkem by pro regionální měny byla zřejmě dočasná ztráta jejich postavení bezpečného přístavu. Nejzranitelnější je polský zlotý, naopak česká koruna by zřejmě proti euru nijak výrazně neoslabila. Ukázala to analýza Komerční banky.

Mnohem pravděpodobnější je podle analytiků posunutí očekávaného ukončení kurzového závazku dále ze horizont 1. čtvrtletí 2017. V případě exitu by byly výraznější reakce na měnových párech středoevropských měn vůči americkému dolaru. Pokud by kurz USD/EUR skutečně klesl pod paritu, znamenalo by to vzestup kurzu CZK/USD nad 27,00.

Doba kolem konání referenda bude obdobím výrazné volatility na měnových trzích. Směr pohybu jednotlivých měnových párů ale bude kriticky záviset na výsledku plebiscitu. Vyšší rozkolísanost trhů lze ale předpokládat s blížícím se termínem konání referenda.

Ve světle nemalého rizika, že referendum povede k vystoupení Velké Británie z EU, se především britská libra dostává pod prodejní tlak. Proti euru ztratila od počátku roku 6,5 procenta, proti dolaru byla ztráta o něco méně výrazná. Zejména díky posílení eura na trhu s dolarem po březnových zasedáních ECB a Fedu. Vzhledem tomu, že ekonomické dopady v podobě snížení dlouhodobého potenciálního růstu, jak diskutujeme v předchozích částech tohoto dokumentu, by byly výrazné na straně Velké Británie ale i Evropské unie, vítězem by v případě brexitu byl americký dolar. Kurz GBP/USD by mohl spadnout až k 1,30, kurz eura vůči dolaru dokonce pod paritu. Naopak v případě, že Británie v EU setrvá, by bylo na místě očekávat, že libra své naakumulované ztráty od počátku roku z nemalé části zkoriguje.

 

Simulace dopadů do ekonomiky

Brexit neovlivní pouze českou ekonomiku. Ekonomové Société Générale očekávají zpomalení růstu HDP v eurozóně o 0,15 až 0,25 procentního bodu po dobu deseti let. To znamená, že zahraniční obchod neutrpí pouze v důsledků slabší obchodní výměny přímo s Velkou Británií, ale také kvůli ekonomickému oslabení v eurozóně.

Scénář SG popisuje nejhorší alternativu, protože šoky vstupující do modelu jsme volili na horních hranicích odhadů. Největší šok zasahuje zahraniční obchod. Za propadem nestojí pouze zpřetrhání vazeb na britskou ekonomiku ale i zpomalení zemí eurozóny. Míra poklesu přebytku zahraničního obchodu zhruba odpovídá současné aktivní bilanci v obchodě s VB. Zpomalení zahraničního obchodu, zpomalení českých hlavních obchodních partnerů v eurozóně a pokles důvěry v ekonomických vývoj by ovlivnil i vývoj HDP. Podle simulace SG by jeho růst mohl zpomalit až o 0,4 procentního bodu.

Zpomalení ekonomického růstu by se projevilo i na nezaměstnanosti. Firmy by byly opatrnější při přijímání nových zaměstnanců i v důsledku nejistoty, která by v důsledku odchodu Británie z EU nastala. Dopad na nezaměstnanost by mohl dosáhnout až 0,2 procentního bodu. Zpomalení ekonomiky, vyšší nezaměstnanost a nižší inflační tlaky ze zahraničí by ovlivnily i cenový vývoj. Odhady SG ukazují, že inflace by mohla zpomalit přibližně o 0,4 procentního bodu. To by výrazně ovlivnilo rozhodování ČNB o případném konci kurzového závazku. V případě realizace našeho alternativního scénáře by bankovní rada velice pravděpodobně oddálila konec současného intervenčního režimu minimálně do roku 2018.

 

Vliv Brexitu na akciové trhy

 

Société Générale má aktuálně pro britské akcie pozitivní výhled a ve svém modelovém portfoliu je doporučuje nadvážit. Ocenění tamního akciového trhu je totiž z dlouhodobého pohledu velmi atraktivní. Britská burza má z hlavních rozvinutých trhů největší expozici vůči komoditním sektorům, což ji v poslední době sráželo dolů.  

Menší společnosti by totiž více zasáhlo případné zpomalení britské ekonomiky, zatímco větší firmy s mezinárodní působností by mohly těžit z oslabení libry. Mnoho velkých korporací reportuje výsledky svého hospodaření v GBP, ale většinu příjmů má v jiných měnách.

Dopad Brexitu na český akciový trh by měl být minimální. Na londýnské burze se sice obchodují akcie likérky Stock Spirits a těžaře NWR, obě firmy ale reportují v eurech a naprostá většina jejich tržeb pochází z regionu střední Evropy. V případě Stock Spirits ještě významná část z Itálie. Změna růstu britské ekonomiky nebo kurzu britské libry by tak na oba tituly neměla mít prakticky žádný vliv. Oba tituly dohromady navíc mají v indexu PX jen asi tříprocentní váhu. Celkově by mohl pražskou burzu Brexit ovlivnit jen v případě silné reakce globálních akciových trhů. Například z důvodu růstu rizikové averze, kterou by česká burza pravděpodobně následovala.

Newsletter