Co čekat od českých vládních dluhopisů v roce 2015?

Výnosy z desetiletých tuzemských státních dluhopisů by se měly letos pohybovat na velmi nízkých úrovních kolem jednoho procenta. Vývoj by tak měl navázat na loňský rok, kdy výnosy rekordně klesly pod jedno procento. ČR si tak nyní společně s Německem půjčuje nejlevněji z celé EU.

Výnos z desetiletých českých dluhopisů se již několik měsíců pohybuje na historických minimech. Za listopad a prosinec loňského roku (0,87, resp. 0,67 procenta) vykazuje dokonce hodnotu nižší než jednoprocentní. Výnosový diferenciál mezi desetiletými dluhopisy české vlády a vlády německé, které jsou obecně považovány za jedny z nejbezpečnějších vůbec, v poslední době zcela vymizel. Pro srovnání, ještě v roce 2012 přesahoval zmíněný diferenciál hodnotu jednoho procentního bodu. Z celé Evropské unie si aktuálně žádná země nepůjčuje levněji než právě Česká republika a Německo.

Výnos z desetiletých českých dluhopisů by se pod úrovní jednoho procenta měl pohybovat po celý rok 2015. Faktory, které způsobily jeho popsaný propad v posledních měsících, totiž budou přetrvávat. Investoři do českých dluhopisů pozitivně hodnotí fakt, že se – alespoň účetně – podařilo stabilizovat český státní dluh v jeho absolutním vyjádření (relativně, k hrubému domácímu produktu, státní dluh dokonce klesá a klesat bude i v roce 2015) a také například to, že deficit v roce 2014 nedosahoval rozpočtovaných hodnot. To si investoři vykládají jako poměrně zodpovědnou fiskální politiku – dluh české vlády tak pro ně představuje relativně velmi bezpečnou investici. Jejich poptávku umocňuje očekávání relativně nízkého letošního emisního objemu. Výnos je nízký také kvůli spekulacím, že Evropská centrální banka v rámci svého boje s extrémně nízkou inflací v eurozóně začne již možná v lednu 2015 odkupovat státní dluhopisy členských zemí.

Newsletter