Co čekat od Fed Minutes? A co hraje pro další růst dolaru?

Dolar po včerejší rally na 14letá maxima vůči euru klopýtl. Možná se jedná o nervozitu před večerním Fedem, možná jen o nádech před dalším zpevněním…

Během dnešního večera bude zveřejněn zápis z posledního zasedání Federálního rezervního systému, kdy byly podruhé během deseti let navýšeny základní úrokové sazby. Další krok tohoto typu se v dohledné době nečeká, tudíž je potřeba se soustředit na jiné.

„Janet Yellenová již dříve uvedla, že někteří členové měnového výboru zabudovali očekávání fiskální expanze do svých předpovědí,“ řekl pro CNBC Tom Simons, ekonom společnosti Jefferies. „Neřekla však, kolik jich bylo, a co to vlastně znamená. Proto je potřeba se zaměřit na to, jaký je výhled pro rok 2017. Jaká jsou rizika spojená s novou administrativou a jak je možné na ně reagovat?“

Dolar tak před Fedem oslabil až nad 1,040 za euro. Aktuálně se obchoduje na 1,047 EURUSD.

Vsadili jste na růst dolaru? Nezoufejte

Pravděpodobně jste vinou dnešního vývoje lehce v křeči. Možnou útěchou pro vás může být následující ukazatel, alespoň pokud sázíte na růst dolaru proti japonskému jenu.

Řeč je o diferenciálu reálných úrokových měr, který je měřený jako rozdíl mezi výnosem v dolarech denominovaných dluhopisů a těch nedolarových očištěných o inflační očekávání. V případě amerických aktiv ve srovnání s těmi japonskými se výnosy totiž více než zdvojnásobily, a to jen v době od zvolení Donalda Trumpa.

Souběžně s tím pak byl pozorován nárůst korelace (z 0,1 z loňského roku na 0,5) tohoto vývoje společně s průběhem páru dolar-jen (USDJPY).

„Úrokový diferenciál je již tradičně silným motorem devizového trhu,“ řekl pro agenturu Bloomberg Brad Brechtel, FX stratég společnosti Jefferies. „Výnosy amerických dluhopisů rostou a pravděpodobně i nadále budou, což podpoří i sílu dolaru.“

Všechno nejlepší aneb čínský dárek k 8. narozeninám bitcoinu

Co se týče dnešního vývoje na koruně, na páru s dolarem byl pozorován sestup ze včerejších minim z roku 2004. Aktuálně se dvojice obchoduje na 25,78 USDCZK.

Eurokoruna zůstává stále beze změn, a to v okolí 27,02 EURCZK.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter