Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Co dělá z Německa nejlepší ekonomiku světa?

Byl to německý ekonom Herbert Giersch, který vymyslel termín „euroskleróza“, aby popsal problémy německé ekonomiky, která se v 80. a 90. letech minulého století potýkala se stagnujícím růstem. Eurosklerózou se označuje období krize evropské integrace v 60. letech, ale také tradiční potíže evropských zemí s vysokou nezaměstnaností, která má co dočinění zejména s nepružnými trhy práce. Ale zdá se, že alespoň pro Německo jsou tyto smutné časy již dávno pryč, píše agentura Bloomberg.

Německá ekonomika nejen od poslední finanční krize jen vzkvétá. Onen typický evropský nepružný trh práce, který ústí ve vysokou nezaměstnanost, zde rozhodně nenajdeme. A také proto německá nezaměstnanost v posledních desetiletích výrazně klesala, až se z hrozivých 12 procent v roce 2005 dostala pod 6 procent v letošním březnu. Kromě toho také výrazně rostla německá zaměstnanost.

A tohoto obdivuhodného výkonu německá ekonomika dosáhla v době, kdy čelila a stále čelí podobným výzvám jako ostatní vyspělé ekonomiky. Kromě stárnutí populace, které bude v budoucnu stále více zatěžovat státní rozpočet, jsou vyspělé země „ohrožovány“ automatizací. Ta (dle mnohých odhadů) bude na jedné straně zvyšovat produktivitu, avšak na té druhé existuje riziko růstu nezaměstnanosti kvůli zanikání pracovních míst.

Žebříček: Které země vydělají na čtvrté průmyslové revoluci?

Avšak zdá se, že Německo patří k zemím, které jsou na blížící se technologické změny nejlépe připraveny. Jak ukazuje graf, podstatě více průmyslových robotů vzhledem k počtu pracovníků ve výrobě má pouze Japonsko. Podobně jako Německo je na tom Jižní Korea a Singapur.

Co naši sousedi dělají tak dobře? Německo má štědrý sociální systém, silné odbory a regulace ekonomiky není zrovna nízká, což jsou charakteristiky, které příliš nezní jako velké konkurenční výhody. Podle článku ekonomů Christiana Dustmanna, Bernda Fitzenbergera, Uta Schönberga and Alexandra Spitz-Oenera tkví síla německé ekonomiky zejména v exportu, který, jak ukazuje graf, v posledních desetiletích značně rostl.

Příběh americké ekonomiky. Růst potvrzen, trh práce už tak „růžový“ není

Přestože německá ekonomika představuje méně než 5 procent světového produkce, na světovém exportu se podílí 9 procenty. Německý vývoz má hodnotu zhruba poloviny německého domácího produktu.

A proč je Německo tak úspěšnou exportní zemí? Podle autorů článku za to země vděčí odborům. Mzdy jsou zde vyjednávány kolektivně, a to na průmyslové a regionální úrovni. A tím, že odbory v minulosti nepožadovaly nereálně vysoké mzdy, ale naopak byly ochotny smířit se s relativně nižšími mzdami či nižším růstem ve špatných časech.

Flexibilita odborů tak umožnila nejen pokles nákladů, ale vedla také k rostoucí odvaze investovat do drahých technologií. Tím byla umožněna expanze, která nakonec vyústila rychlý růst mezd.

Příliš mnoho financí. Kdy finanční sektor škodí růstu?

Newsletter