Co dnes čekat od Applu?

Apple a jeho nová verze iPhonu, spekulace o iWatch či elektronická peněženka. To byla v posledních dnech nejčastější témata, jimž věnovala média nemalý prostor. Dnešek je totiž dnem, na který kalifornská společnost sezvala k prezentaci redaktory, analytiky a experty z oboru. A očekávání jsou vysoko. Konference by měla začít v 10 hodin Pacifického letního času, tedy v 19 hodin Středoevropského letního času.

Téměř s určitostí lze říci, že firma dnes představí dva nové modely chytrého telefonu iPhone. Smartphony s pořadovým číslem 6 by měly mít displej o úhlopříčce 4,7 palce respektive 5,5 palce. Poslední „pětková“ verze má 4palcový displej. Nenaplnění tohoto očekávání by bylo velmi překvapivé. Roli sehraje i cena nových telefonů.

U nich by to však dnes končit nemělo, spekuluje se především o tom, že by Apple konečně představil nový přístroj z kategorie takzvané nositelné elektroniky. Jedna z největších světových technologických firem přišla se zcela novým zařízením naposledy před čtyřmi lety a tlak na ni již nějakou dobu roste.

Velice pravděpodobně by mohlo jít o chytré hodinky „iWatch“, o nichž se již v médiích napsalo mnohé. Údajně budou mít ohebný displej a jejich hlavní funkcí má být sledování zdravotního stavu či tělesné aktivity. Do prodeje ale hned jít nemusí. Apple, který očekávání posílil nebývale velkým počtem pozvánek na dnešní show, si může cenu produktu zatím nechat pro sebe. Pravdou je, že na trh s chytrými hodinkami již vstupují hlavní konkurenti Applu jako Google či Samsung Electronics, nicméně „příspěvek“ Applu bývá zpravidla přelomový.

Nový přístroj by byl zároveň zcela novým produktem firmy od chvíle, kdy po smrti legendárního spoluzakladatele Stevea Jobse před třemi lety v jejím čele stanul Tim Cook.

Vyhlíženou novinkou od Applu je také systém elektronických plateb, který je spojován s novým iPhonem. Ten by měl svým uživatelům sloužit mimo jiné jako elektronická peněženka. Zdroje Bloomberg dříve informovaly, že Apple spolupracuje s vydavateli platebních karet Visa, MasterCard a American Express, bankami a maloobchodními řetězci i nizozemským výrobcem čipů NXP. Zákazník by měl jednoduše provést platbu dotykem prstu. O tom, zda novou technologii obsáhne již iPhone 6, nepanuje stoprocentní konsensus.

Safírové sklo. To by mohlo pokrývat displej nového telefonu a chytrých hodinek. Tento materiál je údajně pevnější a výrazně odolnější proti poškrábání ve srovnání s dosud využívaným „Gorilla Glass“.

Na cestě na trh je také nový iPad, ovšem cesta ještě může být daleká a tablet pravděpodobně dnes nebude v centru pozornosti. Podle Bloombergu by mohla velikost obrazovky dosáhnout 12,9 palce, což je o tři palce více ve srovnání s dosud největším tabletem firmy.

Akcie Applu uzavřely pondělní obchodování se ztrátou 0,6 % na 98,36 USD, pod nedávno pokořenou 100dolarovou hranicí i historickým maximem 103,74 USD z 2. září. Mimo samotného titulu se těsně před konferencí pozornost soustředí také na akcie hlavních dodavatelů Applu z Asie. Koupit, nebo prodat? Zkušenost z období kolem zveřejnění předchozích verzí iPhone nehovoří nijak jednoznačně. A to ani v případě akcií Applu.

Palivo do motoru čínského exportu? iPhone 6

Válka o Apple: dravá konkurence z Číny bortí pilíř taiwanské ekonomiky

Chytré hodinky „iWatch“ míří do výroby. Kdo budou hlavní dodavatelé Applu?

Newsletter