Co dnes dělají Goldmani bylo před krizí nemyslitelné

Investiční banka Goldman Sachs dělá něco, co by bylo v letech před finanční krizí nemyslitelné. O co jde? Banka pro největší firmy po celém světě nabízí online spořící účty obyčejným Američanům. Stačí vklad ve výši jednoho jediného dolaru. Proč to dělá? Chce diverzifikovat své zdroje financování a „uspokojit“ regulátory.

Americký federální úřad pro pojištění vkladů si na svou úterní schůzku naplánoval přezkoumat nová pravidla týkající se množství likvidity věřitelů, kterou jsou povinni mít. Stabilní poměr čistých finančních prostředků bude po všech bankách vyžadovat, aby snížily svou závislost na krátkodobém financování, které může být volatilní. Mají jej nahradit stabilnějším dlouhodobým financováním, které je ale dražší. Nová pravidla jsou součástí úsilí regulátorů neopakovat krizi roku 2008.

Náznakem toho, že se Goldmani vážně zajímají o přilákání vkladatelů, je nabízený 1,05% roční úrok vkladů. To je v současné době mnohem lepší nabídka, než sazby, které jsou k dispozici u jiných velkých amerických bank. Krok přichází také poté, co americká Goldman Sachs získala asi 16 miliard dolarů amerických vkladů od General Electric. Tento obchod dodal Goldmanům asi 145 tisíc retailových vkladatelů. Podle Financial Times bude banka dále pracovat na rozšíření této základny. V konferenčním hovoru banky s analytiky v minulém týdnu finanční ředitel Harvey Schwartz uvedl, že tento krok by měl být vnímán jako součást strategie odpovědného řízení banky.

„Vždycky jsme se snažili mít diverzifikovanou finanční základnu,“ poznamenal Schwartz, podle přepisu hovoru společností Factset. „Je to jen další nástroj financování, který budeme v průběhu času posuzovat.“ Očekává se, že tyto nové prostředky také podpoří Mosaic, on-line zápůjční platformu banky, která by měla podle listu Financial Times začít poskytovat půjčky později v letošním roce.

Bank of America: Býk vs. medvěd na rozvojových trzích? 1:0

Newsletter