Co je motorem růstu německého hospodářství? 

Zdroj: Shutterstock

“V roce 2022 se znovu dostaneme na ekonomickou úroveň před pandemií”, zaznívá z úst německého ministra pro hospodářství a energetiku Altmaiera. Ten dodává, že tamní ekonomika má růst v letošním roce o 3,5 % a v roce příštím o 3,6 %. Prohlášení se může zdát velmi optimistické, uvážíme-li, že se Německo společně s mnoha ostatními evropskými státy ocitlo v prvním čtvrtletí v tzv. “double dip” recesi, kdy se hrubý domácí produkt propadl o 1,7 %. Německá vláda však předpokládá, že růst v dalších čtvrtletích podpoří obnovující se soukromá spotřeba, ovšem pouze v případě, pokud v druhém čtvrtletí nastane rozvolňování vládních opatření. To v současnosti kvůli chatrné pandemické situaci však zdaleka není jisté. Na rozdíl od ostatních západních zemích, které se mají vrátit do normálu rychle, Německo epidemiologickou situaci nezvládá zdaleka tak dobře. V současnosti zažívá vrchol tzv. 3. vlny koronaviru a počet infikovaných osob se tam pohybuje okolo 300 tisíc. Jak je tedy možné, že se růst očekává, i pokud by panující situace znemožnila rychlé rozvolňování opatření?

Co je motorem růstu německého hospodářství? 

Hlavním tahounem očekávaného německého ekonomického růstu je export. Hodnota německého vývozu činí cca 45 % HDP a vzrůstající zahraniční poptávka má táhnout Německo za konjukturou. Podepisují se na ní zejména jejich dva hlavní exportní partneři – Čína a USA. Dle údajů německého Federálního statistického úřadu byl objem německých exportů do Číny meziročně o více než čtvrtinu vyšší. Důvodem stoupajících vývozů je to, že tyto dvě velmoci velmi dobře zvládají koronavirovou pandemii a život se v nich již pomalu vrací k normálu. To nahrává Němcům, kteří velkou část svého zboží exportují právě tam. I díky rostoucí americké a čínské poptávce oznámil svaz německých exportérů, že by tento rok měl objem exportů překonat desetileté rekordy. Například v roce 2015 byl objem vyvezeného zboží Německem do Číny v hodnotě okolo 80 miliard eur, v roce 2020 se toto číslo pohybovalo již okolo 110 miliard. 

Hlavním důvodem exportní prosperity našich sousedů je automobilové odvětví. V lednu letošního roku to byla právě kategorie motorových vozidel, která tvořila největší část německého vývozu. Hodnota exportovaných vozidel činila 8,03 miliardy euro a značně přispěla k téměř 13miliardové pozitivní obchodní bilanci, kterou se mohlo Německo v lednu chlubit. Celostátní úspěch se odráží i na výsledcích jednotlivých firem. Například automobilka BMW hlásí nejvyšší prodeje ve své firemní historii. Předpoklady německého ministerstva hospodářství odhadující letošní růst exportu o 9,2 % se tak dají považovat za realistické a po téměř pětiprocentním poklesu německé ekonomiky v minulém roce to vypadá, že se blýská na lepší časy. A je to právě export, který německou ekonomiku drží nad vodou.

Každá mince má dvě strany

Ostatní odvětví na tom zdaleka tak dobře nejsou. Důvodem je výše zmíněná třetí vlna koronaviru, kvůli které se odvětví služeb ocitá v téměř volném pádu. Je to právě bídná situace okolo tohoto sektoru, který tvoří něco kolem 70 % německého HDP, díky němuž německé vládní ekonomické instituty snížily své odhady předpokládaného růstu HDP z 4,7 % na 3,7 %. Služební podniky totiž z důvodu vládních nařízení nemohou otevřít. Zaměstnanci i zaměstnavatelé si navíc v některých Spolkových zemí stěžují na nedostatečnou pomoc, jež na rozdíl od nás není řízena vládou centrálně, ale právě na úrovni vlád jednotlivých Spolkových zemí. Avšak zdá se, že i sektor služeb čekají lepší časy. Naděje na návrat k normálu však v tomto případě nepřichází v podobě vzrůstající zahraniční poptávky, nýbrž v podobě vakcíny. Němci se již naplno očkují a na začátku května dostala alespoň první dávku vakcíny proti COVIDU – 19 už přibližně čtvrtina německé populace. Němečtí ekonomové tak doufají, že se letošní situace projeví v o to silnějším růstu v roce 2022 a své odhady zvýšili z 2,7 % na 3,9 %.

Výhled do budoucna

Dlouhodobě má německá ekonomika růst, což dokumentují statistiky, které ukazují, že by v roce 2025 mělo být německé HDP na hlavu o 31 % vyšší než v roce 2019. Podstatnou neznámou do ekonomických predikcí však vnášejí blížící se podzimní volby. Je totiž možné, že se vládnoucí CDU-CSU rozhodne do ekonomiky napumpovat, aby se jí ve volebních preferencích podařilo předstihnout stranu Zelených, která má dle webu Politico mírný náskok. Přestože by takový fiskální stimul v nejbližších letech německý růst podpořil, jeho dopad v řádu několika let zdaleka není jistý. Mohl by totiž způsobit zvýšení cenové hladiny, které by zdražilo německé výrobky a uškodilo tak německým exportérům. 

Odhadnout možný vliv takových opatření ještě předtím, než jsou ohlášen, je však obtížné, ne-li nemožné. V současnosti je jasné, že jsou to právě exportní odvětví, která pomáhají německé ekonomice překlenout současnou krizi.

Institut ekonomického vzdělávání (INEV) vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje

Newsletter