Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Co je potřeba k tomu, abychom viděli silnější korunu?

Klíčové body

  • Březnová statistika indexu cen výrobců dopadla výrazně nad očekáváním trhu.
  • Koruna v reakci na dobrá data posílila, stále se však nemůže vymanit z aktuálního pásma.
  • Pro silnější posílení koruny bude potřeba setrvání dobré nálady na trzích v globálním měřítku a opětovný růst tržních sazeb.
Zdroj: Depositphotos

Včera ráno byl na domácí půdě zveřejněn index cen výrobců, který vykázal značně lepší výsledek, než trh očekával. Koruna na tuto událost reagovala skokovým posílením o čtyři haléře, což je ve spojitosti s touto statistikou relativně výrazný posun. V průběhu dne se ale kuru stále nedařilo posílit pod důležitou hranici podpory na 25,90 EURCZK.

Koruna se na páru s eurem již týden obchoduje ve velmi úzkém pásmu mezi 25,90 – 25,95 EURCZK, které opouští jen bleskovými výpady k silnějším a slabším hodnotám, které jsou prakticky ihned korigovány zpětným návratem do pásma. Domácí měna by přitom měla mít podporu k posílení hned z několika důvodů. Jedním z nich je silná eurová rally, respektive slábnoucí dolar, který od začátku dubna koriguje své předchozí zisky. Zdá se navíc, že stále nemůže najít půdu pod nohama.

Domácí měna má s eurem historicky pozitivní korelaci a z jeho zisků většinou dokáže ukrojit i pro sebe. Poslední týden je ale uvězněna v úzkém pásmu, z kterého dříve či později bude muset jedním směrem vyrazit. Při pohledu na čtyřhodinový graf můžeme sledovat klesající trendový kanál, ve kterém koruna posiluje již více než měsíc. Kurz eura s korunou se momentálně nachází poblíž horní hranice tohoto pásma, a pokud se budeme řídit pravidlem trend is your friend, pak bychom měli očekávat budoucí proražení hranice 25,90 EURCZK a následný posun k silnějším úrovním. Jedním z důvodů, který v posledních dnech brání posílení koruny, jsou tržní sazby, které mají tendenci mírně klesat.

Včerejší překvapivý výsledek indexu cen výrobců také nahrává apreciaci domácí měny. Reportované číslo za březen dopadlo v meziročním vyjádření o 0,7 procentního bodu lépe než tržní konsenzus a o 0,6 p. b. výše v meziměsíčním vyjádření. Na meziroční bázi není výsledný růst tak překvapivý z důvodu nižší srovnávací základny z minulého roku, nicméně na meziměsíční bázi se jedná o opravdu překvapivý výsledek, pokud vezmeme v potaz fakt, že v průběhu března zde vrcholila pandemie a nálada na trzích nebyla zrovna dvakrát pozitivní.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Když se pak podíváme na hodinový graf, můžeme na měnovém páru eura s korunou v aktuálním pásmu sledovat jistý náznak, že by se domácí měna mohla v průběhu příštích dnů začít posouvat na silnější úrovně. Rostoucí trendová linie v rámci indexu relativní síly (RSI) byla včera ranním posílením porušena, což by mohla být jistá předzvěst budoucího posunu k nižším hodnotám. Jedná se však o aktuálně jediný prodejní signál na tomto měnovém páru. V odpoledních hodinách jsme navíc mohli sledovat další posun uvnitř pásma směrem k jeho horní hranici na 26,95 EURCZK, kde se pár nacházel i dnes v ranních hodinách. K silnějšímu posílení bude tedy potřeba, aby na trzích přetrvala dobrá nálada, která v průběhu včerejšího dne byla v globálním měřítku mírně nahlodána.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Většina akciových indexů odepisovala předchozí zisky a dolarový index se posunul zpět nad hranici 91 bodů. Americké výnosy měly včera v ranních hodinách také tendenci mírně růst, ač v průběhu dne korigovaly zpět pod 1,6 % v případě desetiletého tenoru. Nálada na trzích se tedy nijak značně nezhoršila, spíše jsme se dostali do jisté vyčkávací fáze. Nyní bude důležité sledovat, jakým směrem se bude nálada na trzích vyvíjet v druhé polovině týdne. Dobrou zprávou by měla být pondělní informace ohledně vakcín Pfizer, kterých by země EU měly obdržet více, než se původně očekávalo.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2027 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 91,19 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2000 do 1,2103 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,92 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,84 až 25,96 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,42 až 21,64 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter