Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Co je potřeba vědět o novém čínském indexu?

Na přelomu listopadu a prosince byl čínský jüan zařazen do koše hlavních světových měn Mezinárodního měnového fondu. Tento krok se stal historickým mezníkem druhé největší ekonomiky, která tím vkročila do globálního finančního systému. Jüan se tak zařadil po bok hlavních deviz, jako je dolar, euro, jen a libra, které budou od září 2016 dohromady tvořit koš hlavních světových rezervních měn.

Chvíli po této události se Čína rozhodla rozšířit obzory komparace své měny s těmi ostatními.  Čínská centrální banka si vzala za cíl, že odvrátí pozornost od hlavního páru, který tvoří jüan a americký dolar, a zvětší své „porovnávací spektrum“ o další měny v rámci jednoho celku. Posloužit ji k tomu má nově vzniklý index, jenž porovnává vývoj renmibi s vybranými světovými devizami.

Sledovaný benchmark vystupuje pod názvem CFETS RMB Index a jeho hlavním cílem je sledovat vývoj jüanu vůči 13 měnám, jejichž váha v rámci koše bude dána intenzitou zahraničního obchodu s Čínou. Základní odrazový bod, tedy hodnota 100 bodů, bude vypočítána k datům z konce roku 2014.

Největší váhu v rámci indexu má americký dolar, a to 26,4 %. Poté následuje euro s 21,4 % a jen s 14,7 %. Koš dále obsahuje i švýcarský frank, novozélandský, australský, singapurský a hongkongský dolar, k tomu celkový obsah tvoří ještě ruský rub, malajský ringgit, britská libra a thajský baht (viz graf).

Proč právě teď?

Tento krok čínské centrální banky přišel v době, kdy se silně spekuluje o možném navýšení amerických úrokových sazeb. Pokud by Fed tak tento týden opravdu učinil, dá se čekat, že dolar zpevní vůči naprosté většině ostatních měn, včetně renmibi. Proto je potřeba, aby investiční publikum vidělo nejen vývoj vůči „greenbacku“, ale především i vůči ostatní měnám, kde by čínské oslabení nemělo být tak výrazné.

„Načasování tohoto kroku je v tomto směru důležité,“ řekli pro agenturu Bloomberg Jason Daw a Frances Cheung, oba stratégové banky Societe Generale. „Čínská lidová banka tak jednoduše chce narušit hlavní linku mezi jüanem a dolarem, čímž by bylo možné dokázat, že čínská měna nepadá vinou umělé devalvace,“ dodali oba experti.

I přesto, že příprava nového indexu byla ohlášena teprve koncem minulého týdne, nejde o žádnou novinku. Už v roce 2005 zástupci čínské centrální potvrdili, že by čínská měna měla fluktuovat vůči ostatním v rámci jednoho koše, ovšem tehdy  nebylo přesně uvedeno kdy.

Jüan jako klíčová měna. Kdo je před ním a kdo za?

Newsletter