Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Co když Trump vyhraje? Nejasný osud Yellenové a dnešního Fedu

Donald Trump zrovna nepatří mezi skalní fanoušky šéfky amerického Fedu. Janet Yellenová je podle jeho slov osobou, která řídí úrokovou politiku tak, aby ještě ke konci období co nejvíce podpořila Obamovu administrativu. Dá se tak čekat, že pokud by blonďatý miliardář volby nakonec vyhrál, vedení centrální banky by pravděpodobně prošlo nejednou změnou.

„Existuje šance, že v případě Trumpova vítězství Yellenová dobrovolně opustí post guvernérky Fedu,“ je přesvědčen Bob Landry, portfolio manažer společnosti USAA Investments. „Tímto krokem by tak vznikl prostor, aby na její místo nastoupil někdo, kdo by byl schopen s Trumpem jednat mnohem jednodušeji a bez předchozích předsudků.“

Podle Landryho by odchod současné guvernérky banky byl jasným důkazem její neochoty jakkoliv čelit Trumpově kritice směrem k Fedu. Proto by místo uvolnila někomu, kdo by jednání s novým prezidentem zvládal mnohem lépe než ona.

O koho by mohlo jít? Napoví volba Trumpových poradců. Řeč je například o Larrym Kudlowovi a o Judy Sheltonové. Právě Sheltonová se na adresu americké centrální banky vyjádřila ve svém sloupku pro Financial Times. V něm jasně uvádí, že „s modelem Fedu je pravděpodobně něco špatně, když jsou jím samotným nastavené metriky splněny, ovšem i tak se nic neděje. Dostali jsme se tak do situace, kdy je spekulace o navýšení úroků o 25 bazických bodů spojena s hrozbou vzniku další světové finanční krize.“

Jinou možností je, že Yellenová kritiku ustojí a (možná Trumpovi natruc) se svého postu se nevzdá. V tu chvíli by to znamenalo, že má před sebou ještě rok šéfování, jelikož její mandát končí k 3. únoru 2018.

Kdo se bojí Trumpa? Cinknutí ekonomové?

„Zatímco v případě Clintonové se čeká, že by ponechala vedení americké centrální banky beze změny, tedy tak, jak to udělali i předchozí prezidenti, Trumpova agresivní rétorika naznačuje pravý opak,“ je přesvědčena Michelle Meyerová, ekonomka z Bank of America. „Z našeho pohledu by omezování nezávislosti Fedu mohlo podkopat důvěru v dolar, stejně tak i poškodit speciální status Spojených států jako centra globálního kapitálového trhu.“

Výsledek souboje Trump vs. Clintonová se ukáže až za měsíc. Po první debatě obou kandidátů se světová média shodla, že více navrch měla demokratka Clintonová. Zda se na tomhle ještě něco změní, ukáže až druhé kolo debat. Právě to se totiž odehraje už v noci z neděli na pondělí.

Newsletter