Co kupovat, a kterým akciím se vyhnout? Buďte kontrariáni, radí Bank of America/Merrill Lynch

„Období maximálního pesimismu je nejlepší dobou pro nákupy.“ Slavné heslo průkopníka globálního investování a filantropa Johna M. Templetona by mělo pobídnout k vyšší aktivitě investorů.

To však může být pohodlnějším investorům proti srsti. Dobře placení makléři a analytici z Wall Street přece dobře vědí, že je bezpečnější držet to, co nakupuje většina účastníků trhu. Držet se všeobecného názoru a sentimentu je pro většinu z nás tou nejjednodušší cestou.

Na druhou stranu, nezávislí a svobodomyslní investoři se nemusejí ohlížet na své okolí či nadřízené. Tato nesvázanost jim umožní jednat v předstihu před trhem, což se obzvláště hodí v době změn směru a trendů na trhu, což lze pozorovat i nyní.

Savita Subramanian, která působí jako akciový stratég pro Bank of America Merrill Lynch, doporučuje zbavit se nejlépe všech emocí, které ovlivňují naše rozhodování. Sama se tímto heslem řídí využitím počítači řízeného výzkumu. Právě kvantitativní modely v poslední době vyzývají ke koupi cyklických akcií, jejichž cena se odvíjí od vývoje ekonomiky, resp. hospodářského cyklu. A nejlépe do těchto cyklických akcií investovat hned.

Velcí institucionální investoři se investicím do akcií velkých globálních společností působících v cyklických sektorech vyhýbají. Pokud tedy chcete předběhnout trh, vstupte do sektorů a odvětví, které tito investiční profesionálové nechávají bez povšimnutí. „Vzhledem k chladnému přístupu aktivních investičních manažerů, jsou valuace ve většině sektorů citlivých na HDP atraktivní“, sdělila Subramanian svým klientům.

Které z titulů v indexu S&P 500 nejvíce přitahují investiční velryby a kterých by se tím pádem měli snažit nezávislí investoři vyvarovat? Odpověď můžeme najít ve zprávě Merrill Lynch, v níž jsou za drahé a extrémně populární označeny akcie společností Salesforce, Priceline Group, Mastercard, Chipotle Mexican Grill a Michael Kors Holdings. U těchto a dalších obdobných akcií je podle zprávy menší pravděpodobnost zajímavých výnosů v průběhu ekonomického oživení. Na druhou stranu, mnoho titulů v oblastech polovodičů, médií, autoprůmyslu a průmyslových konglomerátů obchoduje z hlediska valuace na velmi zajímavých úrovních, uvádí zpráva.

Na seznamu firem s podhodnocenými, cyklickými akciemi jsou společnosti General Electric, Caterpillar, Cisco Systems, Broadcom, Zimmer Holdings, Urban Outfitters a Eastman Chemical. Ceny těchto titulů zatím neodrážejí očekávání vyšších úrokových sazeb a zrychlení světového ekonomického růstu, které by se do jejich ocenění mělo pozitivně promítnout, upozorňuje Subramanian.

Pokud hodláte přijmout tuto „procyklickou“ strategii za svou, dlouho neváhejte. Mimořádné nabídky nezůstávají nepovšimnuty. 

Top 5 chyb, kterých se milionáři dopouštějí při investicích

Růst české ekonomiky byl v 1Q nejsilnější za tři roky (+ komentář)

Představují ruské trhy ideální investiční příležitost?

Investiční sázky podle Buffetta: Atraktivní dividenda, trvalý růst byznysu

Newsletter