Co letos potopilo hedgeové fondy?

Letošní rok nebyl z hlediska výnosů nikterak závratný. Hlavní americké akciové indexy, jako je S&P500 a Dow Jones, si za posledních necelých dvanáct měsíců připsaly jen velmi mírné zisky. Jedinou výjimkou byl technologický benchmark Nasdaq, který se dostal přes hranici 5 % YTD. Je tedy jasné, že investoři, kteří doufali v astronomické zisky, díky nimž by už doslova nikdy nemuseli do práce, splakali nad výdělkem.

Dozajista nejhůře se letos vedlo hedgeovým fondům. Tito hráči, kteří se těšili největším úspěchům v době před poslední finanční krizí, si prošli velice těžkým obdobím, jež některé donutilo i k tomu se z trhu definitivně stáhnout. Dle společnosti Hedge Fund Research se průměrný letošní výnos fondů pohyboval ve ztrátě o velikosti 3,72 %.

Jak fungují hedgeové fondy?

Na to, co stálo hedgeové fondy a jejich manažery zhodnocení a slávu se zaměřil Stan Altshuller, spoluzakladatel a šéf oddělení výzkumu datové společnosti Novus. Ten na základě dlouhodobého pozorování výkonnosti fondů a jejich zaměření vytvořil seznam investic, na kterých se „spálily“ nejvíce.

  1. Navýšení amerických úrokových sazeb. Na tento krok fondy sázely v podstatě od začátku roku. Jediné, co jim lehce hrálo karet, byla sázka na posílení dolaru. Naopak „short“ na krátkodobé americké státní dluhopisy se nevyplatil.
  2. Makro sázky na trendy, které však neměly dlouhého trvání. Do této skupiny patřila především víra ve výraznou obnovu globální poptávky či přesvědčení o silné ekonomické expanzi Číny. Bohužel, ani jedno se nevyplnilo.
  3. Sázky na energetický sektor. Další propadák se týká především víry v obnovu na ropě a dalších komoditách. Stejně tak se nevyplatily ani nákupy energetických společností, jako je Cheniere, SunEdison či Oasis Petroleum.
  4. Hromadné sázky na long či short akcií amerických sektorů zdravotnictví, zbytného zboží, průmyslu a technologií. Za první zmiňovaný segment lze jmenovat firmu Valeant, Community Health Systems a Sanofi. Za druhý pak Loral Space a Searas.

V neposlední řadě se momentálně rýsuje příležitost na vysokovýnosových dluhopisech, u kterých hromadně klesají jejich výnosy. Faktem, na který Altshuller upozorňuje, je však to, že fondy vinou předchozích ztrátových investic nedisponují dostatečnou likviditou, aby tento trade mohly držet dostatečně dlouho.

Těžké časy hedge fondů

Newsletter