Co lidé nejvíce chtějí na Vánoce? Sex, říká Google i statistiky

Je známo, že v západním světě se nejvíce dětí tradičně rodí v září. Vědci tento post-prázdninový baby boom dlouho vysvětlovali sezonními změnami, které ovlivňují biologickou stránku člověka a nutí jej, aby randil více než obvykle. Nicméně rozsáhlá datová analýza z 130 zemí světa, která byla publikována časopisem Scientific Reports, dokládá, že příčina této zvláštnosti v reprodukčním cyklu je ryze společenská. Lidé o svátcích zkrátka více myslí na sex.

Vědci z Univerzity v Indianě a portugalského Ústavu vědy Gulbenkian (Instituto Gulbenkian de Ciência) zkoumali data z internetového vyhledávání prostřednictvím Googlu mezi lety 2004 a 2014, a dále také veřejné příspěvky na twitteru z let 2010 až 2014. Zaměřili se především na to, jak často se zde v jednotlivých obdobích roku objevuje slovo „sex“ a příbuzné termíny. Bylo přitom potvrzeno, že ke zvýšení frekvence hledání výrazů spojených se sexem zpravidla dochází v průběhu významných kulturních nebo náboženských oslav.

Twitter není jen šum. Pomůže vám vydělat na akciích

Přirozeně tak lze ve světě najít rozdíly na základě převažujícího náboženství, která napříč zeměmi zobrazuje mapa níže, jenž pochází ze serveru Phys.org. Zatímco v křesťanských zemích vzrůstá online zájem o sex nejvýznamněji během Vánoc, v muslimských zemích je to začátkem června kolem jejich náboženského svátku Eid-al-Fitr, který ukončuje ramadán, islámský měsíc půstu.

Ve shodě s tím pak podle dat zahrnutých ve studii v obou skupinách zemí následují devět měsíců po těchto významných náboženských oslavách shodné nárůsty v počtu narozených dětí. „Studie zjistila, že kultura – měřená prostřednictvím on-line nálady – je hlavním motorem cyklického sexuálního a reprodukčního chování v lidské populaci,“ okomentoval výsledky Luis M. Rocha, jeden z autorů.  

U jiných svátků a významných příležitostí během roku ovšem takto silný a jasný vztah detekován nebyl. Zajímavé je, že v případě křesťanských zemí se podobná tendence neprojevila u Velikonoc, v rámci Severní Ameriky pak neměl znatelný vliv ani Den díkůvzdání. „Pozorujeme, že Vánoce a Eid-Al-Fitr jsou charakterizovány odlišnými kolektivními náladami, které korelují se zvýšenou plodností,“ dodal profesor z Fakulty informatiky, výpočetní techniky a inženýrství Univerzity v Indianě.

Nejlepší indikátor recese? Sex a dítě, tvrdí ekonomové

Graficky zjištění vědců ilustruje následující obrázek, který zobrazuje frekvenci vyhledávání sexuálních pojmů (černá čára) a zároveň počty narození (modrá plocha) v jednotlivých letech a jejich obdobích.

V případě twitterových příspěvků využili autoři analýzu sentimentů, přičemž dle výsledků jsou lidé během svátků šťastnější, klidnější a cítí se bezpečněji, což je rovněž může motivovat k tomu, aby si pořídili dítě. „Možná lidé o svátcích, kdy je kladen větší důraz na lásku a obdarovávání dětí, cítí větší motivaci k tomu, aby rozvíjeli své rodiny,“ uzavřel Rocha s odkazem na vánoční příběhy o Ježíškovi a svaté rodině.

Lidé, kteří mají častěji sex, vydělávají více peněz, tvrdí studie

Newsletter