Co má společného Twitter a menstruační cyklus?

Twitter a menstruační cyklus. Dvě naprosto odlišné věci, které však přesto mají něco společného. Tím styčným bodem je zdroj financování.

Menstruační cyklus jako takový samozřejmě žádný zdroj financí nepotřebuje, ale berlínský startup BioWink, který pracuje na aplikaci sledující menstruaci, ano. Clue, jak se zmiňovaná aplikace jmenuje, zaujala zvučná jména venture capital společností, jako je Union Square a Mosaic Ventures. Obě tyto firmy se v předchozích letech podílely na prvotním financování sociální sítě Twitter či online distributora hudby SoundCloud.

Aplikace Clue je zaujala natolik, že na její „účet“ připsaly zhruba 7 milionů dolarů. Hlavním rozhodovací faktorem bylo její rozšíření. Dle informací agentury Bloomberg využívá Clue více jak 2 milionů uživatelů ze 180 zemí světa. Nově získané finance pak startup použije především na vylepšení stávajících funkcí, nové zaměstnance a rozšíření do dalších států.

„Aplikace Clue rozluštila kód potřebný k tomu, aby ženy mohly nejen porozumět, ale i sdílet data o svém blahu, která pak pomohou všem ostatním uživatelům,“ řekl pro Bloomberg Albert Wenger, partner ve společnosti Union Square. „Hlavní je v tomto případě síťový efekt. Čím více uživatelů, tím se služba stane hodnotnější,“ dodal.

Podstata aplikace spočívá ve sběru informací ohledně nálady, teploty či sexuální aktivity, na základě kterých je možné analyzovat a předpovídat PMS, periodu a plodné období. „Zdravotní“ aplikace jsou v rámci zdravotnického a fitness trhu druhou nejrozšířenější službou, ihned po těch běžeckých. Jejich oblibu pak potvrzuje i konkurence Clue, kterou je aplikace Glow, Do té investovala firma PayPal a dle jejího spoluzakladatele Maxe Levchina pomohla už více jak 50 tisícům ženám otěhotnět.

Simon Levene, jeden ze zakladatelů venture společnosti Mosaic Ventures, je přesvědčen, že Clue je „nejrychleji rostoucí aplikací ve své kategorii a má potenciál dosáhnout stovek milionů uživatelů.“ Jeden ze způsobů, jak lze na sledování menstruačních cyklů vydělat peníze, je spojení uživatelů se zdravotními odborníky či individuální nabídky vybraných produktů a služeb.

Newsletter