Co mohou FinTech startupy čekat od nového londýnského starosty?

Není pochyb o tom, že bobtnající úspěch londýnského FinTech ekosystému pomohl tomuto hlavnímu městu Spojeného království mezi uskupení hlavních FinTech center na globální mapě, a to od prvních jezdců jako Zopa, což byla první peer-to-peer úvěrová platforma na světě, přes miliardové firmy, jako je TransferWise a Funding Circle, kteří přišli po finanční havárii v roce 2008, až k vyzyvatelům bank, jako je Atom, Mondo a Tandem. Londýn je prostě evropským hlavním městem FinTech.

Sektor masivně těžil z vládní podpory technologických startupů a především těch z odvětví FinTech. Britský ministr financí George Osborne i bývalý starosta Londýna Boris Johnson se osobně postavili do čela iniciativy na podporu přístupu k financování, regulační podpory a zviditelnění britských technologických podniků v zahraničí. I když to někomu může i nemusí znít logicky, britská vláda se svým progresivním přístupem k technologiím a inovacím, a to zejména v oblasti finančních služeb, odstavila svou zemi nejen od Evropy, ale i od okolního světa. To vše bylo rozhodující v podpoře růstu FinTech ve Velké Británii spolu s mnoha firmami z Evropy, jež se rozhodly mít kancelář nebo přímo ředitelství v hlavním městě Velké Británie.

Ale pokud nový muslimský starosta Sadiq Khan nepřekoná řadu klíčových překážek, které stojí před podniky, bude pro tamní FinTech komunitu čím dál těžší generovat další úspěšné podniky jako jsou TransferWise, Funding Circle nebo Nutmeg. Je jasné, že pravděpodobně největší hrozbou pro startupovou scénu Velké Británie nejen ve světě FinTech je opuštění Evropské unie.

Před zahájením hlasování o novém starostovi Khan řekl: „Možná, že největší potenciální problém, kterému čelí londýnské firmy, je vyhlídka Velké Británie, pokud opustí EU … Věřím, že naše zájmy jasně spočívají v setrvání Británie v Evropě, a jako starosta udělám vše, co budu moci, abych Londýňany přesvědčil, že je nám lépe, pokud v ní zůstaneme.“

Khan se tak připojil ke kampani premiéra Davida Camerona za setrvání Velké Británie v Evropské unii. Ale to je jen ten nejpalčivější problém, kterému sektor finančních technologií čelí. Khan před hlasováním rovněž slíbil, že bude „nejvíce pro-business starostou, co tu kdy byl“.

„Od prvního dne bude mít můj přístup formu skutečného partnerství s podniky,“ řekl. „Budu hrát aktivní roli při pomoci prolamování bariér, které drží londýnské firmy zpět, a ovlivňují jejich konkurenceschopnost. Jako někdo, kdo pomáhal businessu v růstu ještě předtím, než se stal starostou, znám výzvy mnoha podnikatelských komunit a především důležitost politiků, s nimiž firmy úzce spolupracují.“

Britský FinTech a technologické firmy obecně v poslední době vystoupily (nepřekvapivě) jednomyslně proti odchodu z EU. „Jsme přesvědčeni, že by bylo pro Spojené království šílené opustit EU, a to jak pro podniky, tak pro spotřebitele,“ řekl Guardianu spoluzakladatel TrasnferWise Taavet Hinrikus. Podle Hinrikuse je ještě znepokojivější, že pokud Británie bude hlasovat pro opuštění Evropské unie, business pak může opustit samotnou Británii, což by byla velká rána. Podle Funding Circle dobře fungující Evropa má pro FinTech zásadní význam, stejně jako setrvání Velké Británie v Evropské unii.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter