Co může vykolejit akciovou rally?

Už je to více jak 1300 dnů od doby poslední akciové korekce větší jak 10 %. I přes tento fakt, doplněný o hrozbu odchodu Řecka z eurozóny a možného navýšení amerických úrokových sazeb, se stratégové stále drží svého vytyčeného cíle indexu S&P 500, který by si ke konci letošního roku měl připsat 5,8 %. Jedná se tak o nejpozitivnější predikci od roku 2011.

Kanadská investiční banka RBC Capital Markets, v čele s hlavním stratégem pro americké trhy Jonathanem Golubem, si na toto téma položila otázku: „Co by, i přes pozitivní výhled, mohou akciovou rally vykolejit?“ Odpověď je následující.

„Naše studie naznačuje, že „býčí“ trhy končí často recesí,“ přepisuje stručná a jasná slova analýzy agentura Bloomberg. Toto tvrzení je logické, s nástupem recese končí povětšinou i růst akcií. RBC Capital toto dokazuje na základě výběru několik ukazatelů recese, které zahrnují výnosovou křivku, index nákupních manažerů, inflaci, produkční kapacity, započaté stavby domů a průměrný týdenní počet odpracovaných hodin. V případě každého vybraného ukazatele banka vyčinila určité rozmezí odpovídající situaci recese či expanze a aplikovala je na začátek období amerických recesí počínaje rokem 1969 (viz tabulka).

Vztaženo k současnosti, odpovídají hodnoty zvolených ukazatelů expanzivnímu období, tudíž dle RBC není potřeba se strachovat o možný konec akciové rally. I tak ale banka poukazuje na jeden faktor, který by dané indikátory mohl poslat do červených čísel, a tím je mzdová inflace.

„Ačkoliv je výnosová křivka obecně považována za jeden z nejdůležitějších recesních ukazatelů, věříme, že trend mzdové inflace je v současném prostředí rozhodující. Prudký nárůst mezd by pravděpodobně donutil Federální rezervní systém k urychlené akci v oblasti úrokové politiky, což by mohlo způsobit vykolejení akciového růstu. Z historického hlediska by jakýkoliv pohyb o sto bazických bodů byl alarmující. I přesto, že mzdy očividně rostou, taková akcelerace prozatím chybí,“přepisuje slova Goluba agentura Bloomberg.

Americké mzdy tedy rostou (viz graf č.1), ale ne takovým tempem, které by navádělo Fed k urychlenému navýšení svých krátkodobých sazeb, čímž by akcie srazil směrem dolů. I tak ale akcioví „medvědi“ mzdovou inflaci nadále sledují, v neposlední řadě proto, že existuje silná korelace mezi průměrnou hrubou hodinovou mzdou a federální úrokovou sazbou (viz graf č.2).

Zastaví růst úrokových sazeb akciovou rally?

„Fed se bojí a má dobrý důvod“

Newsletter