Co může znamenat ruský odchod ze Sýrie?

Rusko za posledních 24 hodin šokovalo svět hned dvakrát. Poprvé tím, že oznámilo, že by mohlo stáhnout většinu svých sil ze Sýrie a podruhé tím, že tento krok začalo realizovat. Proč? Proč po měsících protestů Západu? Proč poté, co Rusko posílilo syrský režim vojenskými akcemi, které se zdánlivě jevily jako zaměřené na boj proti militantní skupině Islámský stát? – ptá se ve svém komentáři Bloomberg.

Jen několik hodin po překvapivém oznámení ruského prezidenta Putina hlásí zpravodajská agentura RIA Novosti, že ruské ministerstvo obrany v úterý ráno oznámilo, že země začala reálně stahovat „vojenský materiál“ ze Sýrie.

Zaorálek v HN: Rusové zásobují Evropu uprchlíky

Proč?

Analytici posuzují nejen načasování oznámení, ale také důvody, proč Rusko, které mnoho přátel na stranu podporující Asada nezískalo, „opustilo“ dlouholetého vojenského spojence. Cliff Kupchan, Ayham Kamel a Alexandr Kliment z Eurasia Group uvedli, že Putin může mít pro tento krok celou řadu motivů.

Hlavním faktorem mohla být i ruská touha zlepšit svůj negativní obraz v celosvětovém měřítku. „Za prvé, Putin dosáhl klíčového cíle – posílení syrského prezidenta Bašára Asada a ukončil diskusi o jeho odvolání násilím. Za druhé, určitě není náhoda, že Putin tuto kartu zahrál v den, kdy OSN obnovila mírové rozhovory,“ poznamenávají. Putin také tlačil na Asada, aby se „smysluplně zapojil do jednání s cílem dosáhnout v krátkodobém horizontu dohody o rozdělení moci a v dlouhodobém horizontu ústavních reforem a voleb. Náhlý ruský krok napovídá, že Asad kladl odpor alespoň v některém z těchto cílů,“ poznamenala Eurasia Group. „Ruská elita chce také silně posílit kladné globální vnímání zejména v důsledku konfliktu na Ukrajině a výsledných sankcí,“ poznamenali analytici s tím, že Kreml „usiluje o zlepšení image – zejména vůči svému hlavnímu obchodnímu partneru – Evropské unii“.

Počkejme a uvidíme

Zatímco Organizace spojených národů a syrské opoziční síly Putinovo oznámení opatrně přivítaly, objevil se i skepticismus. Bílý dům oznámil, že bude muset počkat, aby posoudil skutečné záměry Ruska. Spojené státy uvedly, že předem neměly varování o tom, že by se Rusko mělo stáhnout. Ruská vojenská intervence v Sýrii byla vnímána jako překážka míru zejména proto, že jeho vojenské síly ničily především opoziční povstalce a nikoli ISIS. Nějakou dobu tak bude trvat, než se důvěra mezi Ruskem a dalšími světovými mocnostmi, které se snaží zprostředkovat mírovou dohodu v Sýrii, obnoví.

Analytici Eurasia Group také věnovali pozornost tomu, zda ruské stažení není hnáno Evropskou unií. Rusko má s EU poměrně popuzené vztahy, zejména kvůli sankcím, které omezují obchod. „Stále jsme přesvědčeni, že EU sankce obnoví před tím, než 31. července skončí. Dnešní krok může evropské akce do konce tohoto roku nebo na začátku roku 2017 ovlivnit. Konec konců zatím nevíme rozsah ruského stažení se ze Sýrie. Očekáváme však snížení techniky, což omezí ruské útočné vojenské schopnosti v Sýrii,“ dodávají.

Rusko si v Sýrii ponechá letecké kontrolní středisko, které bude zapojeno do monitorování příměří mezi syrskými vládními silami a povstalci.

Evropské unii ani Evropskému parlamentu Češi moc nevěří, ukázal průzkum. NATO a OSN jsou na tom lépe.

Posted by Roklen24 on Monday, 14 March 2016

Newsletter