Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0660 za euro. Koruna včera oslabila zpět nad 25,20 za euro.

Co může zpomalit čínského rudého draka

Druhá největší ekonomika světa pokračovala v roce 2017 ve znamení dynamického růstu. Na scéně se však objevují nové globální výzvy a čínská ekonomika bude jako velmoc čelit každé z nich. Velmi důležitou se může prokázat provázanost se Spojenými státy, kde se odehrají velké změny v daních a pravděpodobně i v úrokových sazbách. Největší výzvou ale bude zpomalující sektor stavebnictví. Jakého růstu by měla Čína letos dosáhnout?

Samotní lídři Čínské lidové republiky nazývají příští tři roky „kritickým bojem“. Ten dle jejich slov povedou zejména proti dluhu, chudobě a znečištění. Lídři asijské velmoci upřednostňují tyto problémy před těmi, kterým budou čelit například ze strany Spojených států, a to v podobě vyšších úrokových sazeb nebo možné obchodní války.

Přestože byl minulý rok pro Čínu dle všeobecných odhadů rokem solidního růstu (odhad Bloombergu za 2017 pracuje s +6,8 %), předpověď pro 2018 hovoří o jeho zpomalení. Jednou z příčin bude již zmíněné zpomalení sektoru stavebnictví. „Některé odhady příliš zveličují dobrou kondici stavebnictví. Příběh dlouholeté ziskovosti tohoto sektoru se zdá být u konce,“ uvedla pro Bloomberg ekonomka Pantheon Macroeconomics Freya Beamish. Dalším z důvodů, proč by ke zpomalení ekonomiky mohlo dojít, jsou také geopolitická rizika.

Tato rizika se však zatím neprojevila, a tak jsou data z čínské ekonomiky pozitivní. V prosinci se čínský index manažerů dostal na hodnotu 51,6 bodu, a vykázal tedy zlepšující se podmínky. Výrobní index Caixin, který v tomto případě reprezentuje náladu menších firem, pak překonal všechna očekávání a dosáhl hodnoty 51,5 bodu.

Přesto všechno ale ekonomové pro rok 2018 odhadují nejpomalejší ekonomický růst od roku 1990, a to s hodnotou 6,5 procenta. Která rizika mají potenciál čínskou ekonomiku zpomalit?

Finance

Komunistická strana Číny nedávno obnovila svůj slib předcházet zadlužení země a kontrolovat finanční riziko. Nazvala to pivotním cílem pro nadcházející tři roky. Čínský finanční systém se sice stále více otevírá zahraničním firmám, čelí však zároveň růstu podílu dluhu k HDP, který by v roce 2022 mohl dosáhnout až 320 procent.

Rok 2018? Bitcoin za 60 tisíc dolarů i čínská ropná měna

„Finanční nestabilita je klíčovým problémem. Jakmile jej Číňané vyřeší, sníží tím tlak na odliv kapitálu a na menší banky. Jedná se ale o tak komplikovanou záležitost, že ani čínská propaganda veřejně nedoufá, že ji vyřeší za méně než tři roky,“ uvedla pro agenturu Bloomberg Pauline Loong z Asia-Analytica.

Stavebnictví a obchodní válka

Zpřísnění finančních a ekologických regulací by mohlo způsobit zakolísání výstavby domů, bytů a infrastruktury, tvrdí ekonom HSBC z Hongkongu Frederic Neumann. „Ostřejší pokles stavebnictví by se mohl pozitivněji projevit na jiných vzestupujících sektorech, které by se následně mohly od investorů dočkat větší pozornosti. Ty ale prozatím nejsou tak vyspělé, aby mohly ‚zalátat‘ pokles důležité oblasti, jako je stavebnictví,“ dodal ekonom. Stavebnictví je podle něj klíčovým pilířem, na kterém ekonomika stojí.

Bezhotovostní ekonomiky v číslech. Kdo (ne)miluje hotovost?

Dalším z rizik je obchodní souboj mezi Trumpem a Si Ťin-pchingem. V nedávném proslovu se Trump opět vyjádřil pro protekcionistickou obchodní politiku. Podle analytika Davida Loevingera na sebe odvetné kroky v podobě regulací ze strany Číny nenechají dlouho čekat.

Fed i Kim Čong-un

Dalším problémem je Severní Korea. Pokud bude geopolitické napětí mezi Spojenými státy a totalitní Severní Koreu dále pokračovat, mohlo by dojít k negativním následkům pro celý asijsko-pacifický region, včetně největší ekonomiky, kterou je Čína, je přesvědčen Zhu Ning z Tsinghua University v Pekingu. Jedná se o faktor, který může zasáhnout v kterýkoliv moment, upozornil.

Posledním, ale ne nejméně důležitým hráčem pro čínskou ekonomiku, je pak americká centrální banka. Pokud se Fed rozhodne sazby zvyšovat více, než v současnosti trh očekává, mohl by posilující dolar způsobit další tlak na čínský juan, tvrdí bývalý poradce UBS George Magnus.

„Pokud se Fed rozhodne pro větší počet hiků a dolar se vydá směrem rally, mohlo by to pro čínskou ekonomiku způsobit další nemilou situaci,“ dodal k tématu profesor ze Šenženu Chrispopher Balding.

 

Newsletter