Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Co nakupuje Ronald Baron

V pondělním rozhovoru pro CNBC představil zakladatel Baron Capital Ronald Baron dva investiční tipy pro příštích několik let. Z jeho pohledu čeká zářná budoucnost automobilovou společnost Tesla Motors a fotbalový klub Manchaster United. V obou případech prý Baron drží pozice o hodnotě více jak 200 milionů dolarů.

Vzhledem k tomu, že Baronova investiční strategie je založena na dlouhodobém držení konkrétních instrumentů, jsou v jeho portfoliu oba výše zmiňované tituly relativními nováčky. V obou případech má otevřené pozice po dobu „pouze“ dvou let, tudíž jejich prozatímní výnos je poměrně nízký. I tak ale neztrácí na optimismu.

„V případě Tesla Motors jsem během příštích deseti let schopen desetkrát znásobit doposud investované zdroje. Vlády totiž nechtějí, aby lidé nadále využívali uhlíkových paliv,“ vysvětlil svůj postoj Baron. „Současné náklady elektromobilu se v porovnání s galonem benzínu pohybují na úrovni 75 centů. Samozřejmě očekávám, že i to se v budoucnu sníží,“ řekl miliardář. Pro srovnání, během posledních tří týdnů se náklad na jeden galon benzínu pohybuje v průměru na úrovni 2,20 dolarů.

V průběhu rozhovoru se miliardář přesunul ze silnice přímo na fotbalové hřiště. Baron očekává, že investici do Manchasteru dokáže zhodnotit 4-5x během příštích 4-5 let. Společnost bude dle jeho názoru profitovat především ze sponzoringu, prodeje a licencování vlastních produktů, dále pak přímých přenosů a prodeje lístků na jednotlivé zápasy. „Kouzlo fotbalu spočívá v tom, že je stále jedním z nejpopulárnějších televizních programů. Navíc máte jistotu, že přímý přenos zápasu nebude přesunut na jinou vysílací dobu jako ostatní programy,“ řekl nadšeně Baron.

Společnosti Baron Capital v současnosti spravuje investice o hodnotě zhruba 26,8 miliard dolarů. Během posledních pěti let se podařilo jednotlivým fondům společnosti dosáhnout dvouciferných výnosů. Jedinou černou ovcí byl růstový fond, jehož zhodnocení je pouze 8 %. „Celkově máme 450 investic, z čehož top desítka představuje 18 % všech držených aktiv,“ uvedl Baron.

Investiční strategie společnosti je založena na dlouhodobém držení akcií velkých společností. Baron tvrdí, že se akciový trh zdvojnásobuje každých deset let a nevidí důvod, proč by se tento trend měl měnit. Proto by se investoři neměli snažit o složité načasování vstupu na trh.

„Ekonomika se každých deset let zdvojnásobuje a akciový trh je s ní úzce provázán. Nikdy nedokážete odhadnout, kdy se bude trh vyvíjet dobře a kdy špatně, především pokud uvažujeme krátké období.“ Proto je podle něj jedinou zárukou úspěchu dlouhodobá investice.

Newsletter