Co nás čeká, když kryptoměny selžou?

Když se staly kryptoměny středem pozornosti, akcie společnosti Nvidia (NASDAQ: NVDA) vystřelily do nebes. Poptávka po těžebních zařízeních převyšovala nabídku a cena grafických karet při tisícových nákupech mířila vzhůru. Někteří museli na své karty čekat i poměrně dlouhou dobu, než se k nim konečně dostaly.

Bylo však jasné, že takto vysoká poptávka by mohla v případě propadu kryptoměnového trhu znamenat komplikace. Šlo o výrazné riziko, kterému museli výrobci grafických karet čelit, jelikož při propadu kryptoměnového trhu by lidé začali prodávat grafické karty za nižší ceny a výrobci by museli podniknout kroky ke zvýšení poptávky, protože investory samozřejmě zajímá pouze výnos.

Vše se však seběhlo mnohem rychleji, než se na výrobci mohli připravit. Prudký růst kryptoměn byl u konce a poptávka po grafických kartách drasticky klesla. Na začátku 2. čtvrtletí Nvidia očekávala prodeje grafických karet (GPU) v hodnotě 100 milionů dolarů, ale reálný výsledek byl pouze okolo 18 milionů. Propad cen kryptoměn vedl k nadbytku zásob.

Nás však tento případ zajímá především z pohledu financí, a tak se musíme podívat, jak se dařilo společnosti z pohledu výnosů před samotným rozmachem kryptoměn a jak po něm.

Na grafu výnosů společnosti Nvidia za poslední tři roky, si lze všimnout prudkého růstu v roce 2016, i když poněkud nestabilního, zatímco loni byla poptávka vysoká a stabilní. Na začátku letošního roku se kryptoměnový trh dočkal vrcholu, a to se podepsalo i na výnosech společnosti. Ty však ve 2. čtvrtletí nárazově klesly o 90 milionů dolarů především kvůli nižší poptávce.

Výnosy byly sice o 40 procent vyšší než ve 2. čtvrtletí roku 2017 a EPS vzrostlo o 91 procent, ale akcie společnosti zaznamenaly v den zveřejnění finanční zprávy pětiprocentní propad, jelikož investory zajímala především změna oproti předchozímu čtvrtletí. A možná jen někteří investoři vybírali své zisky po kryptoměnovém boomu, jelikož hned následující den se cena akcií zotavila a začala opět růst. Pozice společnosti na trhu grafických karet je tak stále stabilní.

Nvidia v současné době také zvyšuje svůj podíl na trhu umělé inteligence, kde jsou upravené grafické karty nejlepším řešením pro vlastníky datových center. Společnost také představila vylepšenou architekturu grafických karet, která zajistí zvýšení výnosů v oblastech vyžadujících zvýšenou výpočetní kapacitu, jako jsou vizuální efekty nebo výroba automobilů. Největší podíl na výnosech mají však stále karty GeForce a společnost se snaží přesvědčit potenciální zákazníky, že rozhodně potřebují nejnovější model, aby jejich videohry vypadaly co nejvíce realisticky.

Říká se, že zásoby grafických karet jsou skutečně enormní (dle některých odhadů přibližně milion kusů) A rada Nvidia na ně bude muset tak dříve nebo později reagovat. CEO společnosti Nvidia Jensen Huang tvrdí, že takto vysoké zásoby byly nezbytné kvůli začátku školního roku, kdy bývá po levných kartách vysoká poptávka. Oficiální verze může být pravdivá i nemusí.

Graf akcií Nvidie dokresluje obrovskou poptávku po grafických kartách v poledních letech

Faktem však zůstává, že Nvidia již dlouho plánovala představit nový model, GeForce 2080, ale dávala si s ním na čas, a to pravděpodobně z důvodu, že se čekalo na doprodání zásob starších GPU. Jeden z čínských partnerů totiž Nvidii zaslal zpět přibližně 300 tisíc grafických karet kvůli snižující se poptávce po těžících farmách, takže společnost musela řešit, jak tyto karty znovu prodat.

Ironií osudu pomohla Nvidii přírodní katastrofa: 2. června 2018 dorazily do Sečuánska povodně a došlo k poškození mnoha těžících farem, některé z nich se z povodní nevzpamatovaly. Přibližně 70 procent bitcoinové těžební aktivity probíhá v Číně a není tak velkým překvapením, že se po povodních výrazně zvedla poptávka po grafických kartách.

Díky tomu se pravděpodobně Nvidii podařilo doprodat své zásoby a představit novou generaci grafických karet, GeForce 2080. Tato grafická karta je téměř neuvěřitelná ve smyslu jejích funkcí a výkonu, ale stejně tak je téměř neuvěřitelná její cenovka – přibližně 2000 dolarů. Zda se společnosti podaří udržet vysoké prodeje s takto vysokými cenami, je ve hvězdách.

Je však jasné, že se společnost momentálně zbavila své závislosti na kryptoměnovém trhu. Prodeje v 2. čtvrtletí letošního roku vzrostly oproti stejnému čtvrtletí 2017 o 52 procent a výnosy z prodejů pro datová centra vzrostly o 82 procent, což je zcela nad veškerá očekávání. Ve třetím čtvrtletí by podle odhadů měly výnosy dosáhnout 3,25 miliardy dolarů.

Disclaimer: Článek vychází z autorových osobních názorů a nemá na něj být nahlíženo jako na investiční/obchodní doporučení. Společnost RoboMarkets nenese žádnou odpovědnost za výsledky obchodů založených na této analýze.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter