Co nastane po otevření řecké burzy?

Byť už nejsou titulky světových médií tolik zahlceny řeckou ságou, jako tomu bylo před několika týdny, funguje Helénská republika stále v provizorním stavu. Kapitálové kontroly trvají i nadále, stejně tak zůstává zavřená aténská burza. Právě v jejím případě by však mohla přijít změna, a to již během tohoto týdne.

„Znovuotevření řeckého trhu bude bezpochyby pozitivním signálem, pokud jde o sice pomalý, ale alespoň nějaký návrat k „normálnímu“ stavu Řecka a jeho ekonomiky,“ míní analytický tým nizozemské Rabobanky. Otázkou však zůstává, na kterých titulech se celá řecká situace projeví nejvíce.

Analytický tým serveru CNBC je přesvědčen, že nejvíce zasaženy budou řecké banky, a to především vinou zmiňovaných kapitálových kontrol. O něco lépe by na tom mohly být společnosti obchodující se zahraničím. V jejich případě totiž došlo na uvolnění kontrol v případě zahraničních plateb nepřesahujících 100 tisíc eur. Díky tomu tak mohou alespoň částečně obnovit především dovoz hrubých materiálů a tím tak lehce obnovit nejen svůj původní chod, ale i chod firem, které jejich dovoz následně dále zpracovávají.

I přesto je potřeba neusnout na vavřínech. Zahraniční partneři řeckých společností jsou stále silně skeptičtí, a proto většina z nich požaduje platby předem, což by se mohlo stát kamenem úrazu možné ekonomické obnovy.

Uzavírací hodnota, kterou naposledy skončil řecký akciový trh, dosahovala 797,52 bodů, což odpovídalo zhruba 30% meziročnímu propadu. V rámci historického porovnání je to zároveň pouhých 15 % z historického maxima, kterého aténský kompozitní index dosáhl v roce 2007. Tehdy hodnota benchmarku dosáhla více jak 5178 bodů.

Pokud by investoři hledali náznak možného vývoje po otevření, posloužit může newyorský fond zaměřující se na Řecko – Global X FTSE Greece 20. V jeho případě nejsou vyhlídky nijak příznivé, jelikož jeho hodnota klesla v průběhu měsíce o 17 %.

Jednání o Řecku a otevření burzy? Možná zítra

Newsletter