Co naznačují výnosy amerických dluhopisů?

Ačkoli trh stále vypadá spokojeně, riziko recese roste každým dnem.

Na první pohled se zdá, že trh se těší dobrému zdraví. Index S&P 500 zažil nejlepší začátek roku od roku 2012, na prvním místě byly finanční nástroje. I ostatní indexy mají dobré výsledky, např. francouzský index CAC40, který od ledna vzrostl o 16 %. Je celkem jasné, že hlavním motorem této zajímavé síly finančních trhů byla a stále je relativně akomodativní monetární politika.

Objektivně však vidíme, že se před investory vrší řada rizik. Nejvarovnějším signálem je inverze americké křivky výnosů. Podle výsledků výzkumu zveřejněných Fedem si myslíme, že nedůležitějším ukazatelem je poměr spreadů ročních a desetiletých výnosů (bílá křivka na grafu). Tak se na to podívejme. Předminulý týden, 22. března, došlo k inverzi, a i když se  křivka vrátila zpět do kladných hodnot, přesto jde o první případ od roku 2007, kdy se tato inverze vůbec objevila.

Blíží se recese?

Pro investory to naznačuje, že riziko recese je nyní skutečné, i když je zatím příliš brzy na paniku a úprk do bezpečných přístavů. Ze zkušeností za posledních sedm desetiletí víme, že prostoj mezi inverzí křivkou výnosů a začátkem recese je v průměru 22 měsíců a často se stane, že se křivka vrátí zpět do kladných čísel, než dojde k další kontrakci, jako se to stalo v letech 2006-2007.

Pevně věřím, že ani teď to nebude jiné, ale měli bychom být připraveni. Současný nezájem trhu podpořený intervencemi centrálních bank nemůže trvat věčně a nelze se do nekonečna vyhýbat nevyhnutelnému. Jsme na konci obchodního cyklu a přes sebevětší ujišťování centrálních bankéřů se recese blíží.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Autorem textu je Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank.

Newsletter