Co o Řecku řekly nejchytřejší hlavy z Wall Street

Řecké drama se přiostřuje. Vláda Helénské republiky doposud nebyla schopna najít se svými věřiteli společnou řeč, díky které by bylo dosaženo řešení krizové situace těžce zadlužené země. Spekuluje se o neúprosně tikajících hodinách možného řeckého bankrotu, stejně tak o případném odchodu z eurozóny.

Váha těchto událostí negativně ovlivňuje jak evropské, tak i americké trhy. Co si o Řecku myslí ty nejchytřejší hlavy z Wall Street? Na to se zaměřila agentura Bloomberg a vybrala několik citátů těch nejznámějších manažerů, bankéřů a investorů.

Warren Buffet, hlavní akcionář a výkonný ředitel Berkshire Hathaway

„Jestliže se ukáže, že Řekové opustí eurozónu, ve výsledku by to pro euro nemusela být špatná zpráva. Pokud si pak všichni ostatní členové uvědomí, že daná pravidla opravdu něco znamenají, a pokud to zároveň přispěje k obecné dohodě o fiskální politice, nebo k něčemu podobnému, bude to ve výsledku pozitivní,“ sdělil začátkem března pro server CNBC věštec z Omahy.

Larry Fink, generální ředitel společnosti BlackRock

„Řecký odchod z eurozóny je mnohem méně katastrofální, než dělání ústupků, které by poté mohly vyžadovat i ostatní země měnové unie,“ řekl Fink v květnovém rozhovoru pro holandský ekonomický deník Het Financieele Dagblad.

Jamie Dimon, výkonný ředitel banky JP Morgan Chase

„Na možný odchod Řeků z eurozóny musíme být připraveni. Průběžně naši banku testujeme, abychom byli na možné důsledky takové události co nejlépe připraveni. Po počátečním zmatku by bylo možné, že by Grexit rozpoutal vlnu mnohem většího úsilí. a to  především v oblasti strukturálních reforem zemí, které v měnové unii zůstaly,“ napsal Dimon ve svém dubnovém dopise klientům.

Alex Weber, předseda švýcarské banky UBS

„Právě jsem se vrátil ze zasedání Mezinárodního měnového fondu. Už i tam je vidět, jak postupně roste přesvědčení o tom, že by řecký default byl systémově zvládnutelný,“ řekl Weber v dubnovém rozhovoru pro švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung.

Charles Munger, místopředseda představenstva společnosti Berkshire Hathaway

„Eurozóna měla slušnou motivaci, díky které se jí povedlo vykonat mnoho dobrého. Zároveň však vytvořila spoustu problémů skrze spojení zemí, které spojeny být neměly. Neměli byste si vytvářet vztah se svým opilým a neschopným švagrem,“ prohlásil otevřeně na ročním setkání akcionářů Berkshire.

Stanley Druckenmiller, investor a manažer hedgeového fondu

„Banky už více nevlastní řecký státní dluh, Draghi má teď k dispozici program kvantitativního uvolňování.Dle mého odhadu nehrozí žádná nákaza a pokud by se i přesto objevila, evropské orgány ji dokážou potlačit, než si toho sami účastníci trhu všimnou,“ řekl Druckenmillelr pro televizi Bloomberg.

Jak je vidět, tak obavy z možného defaultu či přímo z odchodu Řecka z eurozóny nejsou u těch nejzkušenějších nijak výrazné. Potvrzuje to i nedávná studie Bank of America Merrill Lynch (viz graf), která ukázala, že 43 % dotázaných věří v pozitivní výsledek probíhajících jednání řecké vlády a mezinárodních věřitelů. Zhruba 42 % pak věří v krach Helénské republiky, který ale nevyústí v odchod z evropské měnové unie. Pouze 15 % pak očekává samotný Grexit.

Díky komu je Řecko ještě v eurozóně?

Šéf EK: Řecká vláda lže o tom, co po ní chceme

Newsletter