Co přinesou výsledky Philip Morris ČR?

Tabáková společnost Philip Morris ČR dle finančního kalendáře v pondělí 30. března zveřejní své výsledky za 4Q a rok 2014. „Výsledky Philip Morris ČR by měly potvrdit mírný růst v České republice a solidní růst exportu, pozitivně se promítne i vliv slabšího kurzu koruny. Investoři se však budou soustředit především na dividendu, která by měla opět tvořit 100 % čistého zisku,“ míní analytička trhů skupiny Roklen Lenka Dvořáková Švejdová.

Konsensus trhu podle Bloombergu je nastaven velmi konzervativně a očekává dividendu ve výši 780,7 Kč. „Naše očekávání počítají s dividendou u úrovně 840 Kč (což by znamenalo slušný dividendový výnos ve výši 7,5 %) a čistým ziskem 2,307 miliardy Kč. Odhady analytiků se co se týče dividendy přitom podle dat Bloombergu pohybují v rozmezí od 620 do 941 Kč. Vzhledem ke konzervativnímu nastavení očekávání trhu, který počítá s tržbami 12,48 miliard a čistým ziskem 2,15 miliard, je určitě prostor pro příjemné překvapení,“ dodává Lenka Dvořáková Švejdová. 

Co si myslí někteří další analytici na trhu?

Podle analytika společnosti Patria Tomáše Tomčányho vzrostly koncernu loni tržby téměř o devět procent na 13,88 miliardy korun. Zasloužit se o to měl především rostoucí export. „Dopad do zisku je však limitovaný nízkou marží exportu, jelikož se jedná o vývoz do dceřiných společností Philip Morris International v EU,“ uvedl. Čistý zisk firmy podle jeho odhadu vzrostl o dvě procenta na 2,27 miliardy Kč. „Očekáváme, že firma by měla mít prostor vyplatit dividendu ve výši 850 Kč/akcii ze zisku roku 2014,“ řekl Tomčány. Za rok 2013 dosáhla dividenda o třicet korun na akcii méně.

Firma podle něj navíc disponuje možností dále přerozdělit uvolněné zdroje ze zrušeného rezervního fondu ve výši 140 korun na akcii. Před rokem takto vyplatila na dividendách dodatečných 60 korun na akcii.

„Jestliže v pololetí loňského roku mohla investorská veřejnost pomýšlet na budoucí dividendu za rok 2014 ve výši maximálně do 800 korun na akcii, po třetím čtvrtletí se obrázek rozjasnil,“ uvedl analytik BH Securities Petr Hlinomaz. Firma v průběhu třetího čtvrtletí prudce zvýšila vývoz cigaret.

Výsledek odhadovaný analytikem na více než 2,4 miliardy korun pozitivně ovlivnilo také předzásobení trhu v závěru loňského roku před zvýšením spotřební daně. Pravděpodobně pokračoval také pozitivní vliv oslabení koruny na firemní tržby i marže. „V takových podmínkách odhadujeme prostor pro hrubou dividendu za rok 2014 ve výši 920 Kč na akcii hrubého,“ řekl Hlinomaz. Firma podle odhadu BH Securities loni prodala 30,9 miliard kusů cigaret, meziročně o 2,7 procenta více.

Za první tři čtvrtletí roku 2014 kutnohorská firma zvýšila konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH o 10,2 procenta na 10,2 miliardy korun. Za celý rok 2013 společnosti klesl čistý zisk o 8,8 procenta na 2,2 miliardy korun. Tržby bez spotřební daně a DPH meziročně klesly o 1,5 procenta na 12,8 miliardy Kč.

Zisk celé nadnárodní společnosti v loňském čtvrtém čtvrtletí snížil o téměř 20 procent. Americké firmě, která prodává cigarety Marlboro a dalších značek mimo území Spojených států, klesl odbyt a hospodaření uškodil i silný kurz dolaru. Čistý zisk klesl na 1,61 miliardy dolarů (39 miliard Kč) z předchozích 1,99 miliardy USD o rok dříve.

Newsletter