Co „říká“ kurz koruny? ČNB letos ještě jednou zvýší sazby

Úterý se neslo ve znamení libry, která si díky posledním číslům o meziroční inflaci připsala značné zisky jak vůči dolaru, tak vůči koruně. Česká měna pak mírně oslabila až nad hodnotu 26,10 korun za euro. Co „říká“ její kurz?

Koruna zahájila včerejšek posílením na hodnotu 26,07 EURCZK, během dne však opětovně oslabila nad 26,10 za euro, kde se nachází i dnes. Do konce roku je možné očekávat její další posílení, čemuž nahrává například domácí inflace. Jelikož se už několik měsíců po sobě drží nad inflačním cílem 2 %, je možné, že půjde o další fundament vstupující do rozhodování České národní banky ohledně vývoje úrokových sazeb během letošního roku. Pravděpodobně by se tak mohlo stát v listopadu, kdy už bude představena nová prognóza ČNB.

Ohledně dalšího vývoje kurzu koruny je dobré zmínit komentář měnového stratéga londýnské pobočky banky ING Petra Krpaty. Ten v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že koruna je stále podhodnocená, přičemž za letošní roku by mohla zpevnit k 25,90 za euro a za ten příští až na 25,50 EURZCK. Z hlediska dalšího zvyšování sazeb je Krpata přesvědčen, že ještě jedno zvýšení sazeb ČNB, a to o velikosti 25 bazických bodů, je v kurzu CZK již dávno začleněno.

Včerejšek byl v eurozóně a USA fundamentálně chudý. Pozornost byla upřena na Velkou Británii, kde meziroční míra inflace dosáhla 2,9 % a lehce tak předčila očekávání. Libra následně na to začala posilovat a dostala se až na 1,3288 GBPUSD, což byla její nejsilnější hodnota od července 2017. Vůči koruně se vyšplhala na 29,02 GBPCZK. I přesto, že britská inflace rostla dle očekávání, nemělo by to znamenat impuls pro zvyšování úrokových sazeb v Británii.

Euro včera oslabovalo k dolaru a drželo se kolem úrovně 1,932 EURUSD, aktuálně se obchoduje kolem 1,198 EURUSD. Dění na korejském poloostrově zůstává po víkendu klidnější. Euro z hlediska významných fundamentů nemělo  k oslabování výraznější důvod, dolar se tak jednoduše svezla na vlně relativního klidu na trzích a růstem výnosů amerických státních dluhopisů.

Dnešní den je plný fundamentů. Začněme starým kontinentem, kde se dočkáme indexu spotřebitelských cen v Německu, průmyslové produkce v eurozóně a běžného účtu platební bilance české ekonomiky. Za oceánem budou zveřejněny MBA žádosti o hypotéku, index cen výrobců a týdenní změna zásob ropy.

Dnes vidíme euro v pásmu 26,04 až 26,14 EURCZK a 1,197 až 1,201 EURUSD. Dolar by se měl pohybovat v rozmezí 21,73 až 21,83 USDCZK.

Newsletter