Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky pod nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna zpevnila pod 25,15 za euro.

Co Rusům po uzavření moskevské burzy nevyšlo?

Zdroj: Depositphotos

Ve všem tom marasmu a bídě kolem okupace Ukrajiny a válce mne zaujala jedna netradiční věc v našem oboru. Poutavé je především to, že tato situace nastala vůbec poprvé, nikdy dříve k ničemu takovému nedošlo.

O co se jedná? V reakci na invazi na Ukrajinu a následné sankce od valné většiny zbytku světa Rusové zavřeli moskevskou burzu. Chtěli tak zakrýt její markantní propad; aby nebylo navenek vidět, jak obrovský zásah dostali. Takže nebylo kde ruské akcie kupovat a prodávat (s výjimkou několika málo titulů, které jsou kótované i na zahraničních burzách).

Jenomže ani tohle Rusům nevyšlo. Svět totiž ten sešup i tak moc dobře viděl.

Mohou za to fondy ETF. Existují totiž takové, které se specializují přímo na Rusko a akcie místních firem. A většinou se obchodují mimo Rusko – zpřístupňují tak západoevropským a americkým investorům ruský akciový trh.

A tyto ETF měly v momentu uzavření moskevské burzy ruské akcie pochopitelně nakoupené. A protože se obchodují na Západě, zafungovaly jako krásný indikátor stavu ruských akcií. Naplno ukázaly, jak moc se místní trh propadl. Příklad: na Rusko zaměřený ETF jménem iShares MSCI Russia ADR/GDR UCITS ETF USD obchodovaný na švýcarské burze končil na hodnotě 24,5 dolaru, přičemž před invazí to bylo přes 120 dolarů. Tedy propad o 80 procent.

 

Zdroj: Fondee

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter