Co se děje v trávě…

Vzhledem k odhlasování legalizace marihuany voliči a zákonodárci v několika státech v USA, je potřeba také odpovědět na tento krok úpravou zákona. Jak by vlády měly regulovat výrobu a prodej této drogy?

Mimo užívání marihuany nezletilými, se systém musí také zaměřit na omezení nárůstu zneužívání drog, které pravděpodobně nastane v důsledku nižších cen a lepší dostupnosti. To by mělo ochránit spotřebitele od nebezpečného a nekvalitního produktu. Zároveň sníží fyzické nebezpečí z užívání psychoaktivní látky. A dobře regulovaný systém by měl oslabit a nakonec odstranit černý trh s marihuanou, který se již dopustil velké škody na společnosti.

Zkušenosti z Colorada a Washingtonu, kde se „rekreační“ marihuana v letošním roce již začala legálně prodávat, mohou být velmi nápomocné. I přes to, že v jejich přístupech jsou významné rozdíly, oba státy mají koncesované obchody, které marihuanu pěstují, zpracovávají a následně prodávají. Dodržují při tom zavedená, přísná pravidla, včetně odvodu vysokých daní. Ostatní státy, které se chystají na legalizaci, přijmou s největší pravděpodobností podobný model. Velmi se totiž podobá systému, jakým federální a státní vlády regulují tabák a alkohol.

Novodobá prohibice

Regulace politiky týkající se této drogy bude čelit podobným výzvám, kterým čelili američtí zákonodárci na konci prohibice roku 1933. Stejně jako alkohol během prohibice, je marihuana dnes k dostání v celých Spojených státech. Po legalizaci se však stane přístupnější, když podniky zabývající se její výrobou již nebudou operovat na černém trhu a přispívat ke kriminalitě. Podle Roberta MacCouna, profesora práv na Stanfordské univerzitě, by cena léku před zdaněním mohla po legalizaci klesnout až o 90 procent.

Regulace a daně

Regulační orgány budou mít za úkol vytvořit zákony, které umožní licencovaným podnikům konkurovat nelegálnímu trhu, přitom si však držet ceny výše, aby se závislost na této droze nezvyšovala. Možným způsobem jak omezit používání je silné zdanění, po vzoru post-prohibiční šablony, kdy byla kriminalizace nahrazena regulacemi a daněmi. Státy Colorado a Washington uvalily vysoké daňové sazby, které se odvíjejí od ceny, stejně jako stávající daně z prodeje. Mark Kleiman, profesor na University of California v Los Angeles správně upozorňuje, že tyto daně ztratí svůj účel, když ceny nevyhnutelně klesnou, po tom co obchod s marihuanou začne být výkonnější ve výrobě. Lepším způsobem by tak bylo zdanit lék na základě jeho účinnosti, což lze změřit různými způsoby, včetně měření množství složky THC v dávce. Následně průběžně zvyšovat sazbu pro udržení kroku s inflací.

Zákonodárci by neměli opakovat chyby, které učinily v posledních letech u alkoholu. Díky příliš nízkým daním se stal průmysl vysoce koncentrovaný a tak například pouze dvě společnosti kontrolují asi 75 procent amerického trhu s pivem. Federální spotřební daně z alkoholu jsou vybírány s fixní sazbou v objemových procentech. Existují různé sazby pro lihoviny, vína i piva. Například daň za zhruba 117litrový sud s pivem je 18 dolarů, nebo 5 centů za zhruba 0,35l v plechovce. Tyto sazby byly naposledy zvýšeny v roce 1991 a index spotřebitelských cen se od té doby zvýšil o 75 procent. Většina států také v poslední době udržuje své spotřební daně stabilní, z velké části kvůli lobbingu a velkým investicím v nápojovém průmyslu. Střední míra spotřební daně z piva je 20 centů za zhruba 3,28l, nebo 2 centy za 0,35l plechovku.

Státy, ve kterých je lékařská marihuana již legálně v prodeji delší dobu, budou mít povinnost také dohlížet na uživatele, aby se nevyhýbali placení daní. Jen v Coloradu je momentálně více než 111.000 držitelů karet, opravňujících k získání lékařské marihuany. Tito uživatelé mohou koupit lék za mnohem nižší daňovou sazbu než lidé kupující rekreační marihuanu. V Denveru zas držitelé těchto karet platí kombinované městské a státní daně ve výši 7,62 procenta, v porovnání s 21,12 procenta daní placených rekreačními uživateli. Kartu však může získat na doporučení od lékaře téměř každý. Regulační orgány by měly zpřísnit přístup ke kartám a zároveň penalizovat lékaře, kteří chrlí doporučení po stovkách. V opačném případě bude daňová sazba na rekreační marihuanu snadno zneužita.

Limit propagace

Jedno z největších ponaučení z dlouhodobého boje s tabákovým průmyslem je role, jakou hraje velikost reklamy ve vytváření a udržování závislosti na nikotinu. A to zejména mezi teenagery a lidmi ve věku 20-30 let. Ačkoliv je marihuana mnohem méně návyková než tabák, státy, které se ji rozhodnou legalizovat, musí stanovit limity pro propagační aktivity obchodu s marihuanou.

Státy by měly vyžadovat správné značení a balení produktů obsahující halucinogenní látky. Beau Kilmer, expert na protidrogovou politiku v RAND Corporation tvrdí, že regulátoři jsou schopni omezit prodej potravin s obsahem marihuany, jako jsou sladkosti, nápoje i sušenky. Nebo alespoň zredukovat počet účinných látek. Složky by měly být rozloženy rovnoměrně po celém produktu a regulační orgány by měly testovat vzorky na škodlivé pesticidy, plísně a jiné nečistoty, které se často vyskytují v ilegálním konopí.

Při odrazování od užívání marihuany společně s alkoholem, mohou státy také zkusit oddělit prodej těchto dvou drog a zakázat užívání konopí v barech a restauracích. Odborníci tvrdí, že použití marihuany a alkoholu společně je mnohem nebezpečnější, než jejich užití samostatně.

Newsletter